Jeśli posiadasz już własne mieszkanie lub dom, warto pomyśleć o zaprojektowaniu wnętrza. Wnętrze możesz zaprojektować samodzielnie lub z pomocą architekta. Projektując samodzielnie wnętrze, powinieneś spodziewać się, że jest to złożony proces w którym, należy przemyśleć każdy element dwa razy. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z architektem twoje wnętrze, będzie spójne i zgodne z założoną koncepcją. Pojawia się jednak kluczowe pytanie, czyli ile kosztuje projekt wnętrza domu lub mieszkania.
Ile kosztuje projekt wnętrza?
Przy podejmowaniu decyzji, czy zlecić wykonanie projektu projektantowi, czy zająć się tym samodzielnie, zapewne zadajesz sobie wiele pytań.
Ile kosztuje projektant wnętrz? Ile kosztuje projekt wnętrza domu?
Wiele ludzi myśli, że usługi są bardzo drogie i mogą sobie na usługę projektanta pozwolić tylko osoby bogate. W dzisiejszych czasach usługi projektowania są coraz powszechniejsze, ponieważ wpływają na zmniejszenie kosztów podczas wykańczania wnętrza. Zlecenie usługi profesjonaliście daje większe możliwości, gdyż mają oni duże doświadczenie, wizje oraz są na bieżąco z inspiracjami i śledzą trendy w wystrojach wnętrz. Projektanci zadbają o wszystkie szczegóły. Projektowanie wnętrz to ich pasja.
Kompleksowy projekt wnętrza to koszt 120-220 zł za metr kwadratowy
Im bardziej profesjonalny projektant, tym lepsza jakość projektu, wsparcie podczas realizacji, uniknięcie stosowania niesprawdzonych materiałów, lepiej zorganizowana przestrzeń, dzięki czemu można zaoszczędzić przy zakupie mebli. Dobry projektant doradzi przy wyborze ekipy oraz pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, co przełoży się na oszczędności finansowe. Koszt projektu wnętrza jest kosztem, który wielokrotnie się zwraca. Często tani projekt wnętrza przekładają się na wysoki koszt realizacji i nieprzewidziane sytuacje podczas wykończenia.
Od czego zależy koszt projektu?
To ile kosztuje projekt wnętrza domu / mieszkania, może was zaskoczyć. Współpraca z projektantem wnętrz może obniży koszty w porównaniu z samodzielnym projektowaniem wnętrza. Projektując wnętrze z projektantem, można uniknąć wielu błędów, niefunkcjonalnych rozwiązań oraz zaoszczędzić podczas zakupu mebli i dodatków. Projektanci mają wiedzę, dzięki której wnętrze będzie odpowiednio zaprojektowane, będzie funkcjonalne i spójne a inwestor będzie cieszył się efektem.
Cena projektu wnętrza może być różna. Na cenę wpływają różne czynniki. Im bardziej wymagający jest projekt tym cena za projekt, może być wyższa.
Jednym z czynników to powierzchnia do zaprojektowania. Koszt wykonanego projektu przeliczany jest za jeden metr kwadratowy i zależy od wielkości i zakresu prac. Im większy metraż wnętrza do zaprojektowania tym m2 projektu jest tańszy. Najbardziej czasochłonne dla projektanta jest zaprojektowanie kuchni i łazienki. Większa przestrzeń daje większe możliwości dla projektanta, ma większe możliwości podczas wykonywania projektu. Mała przestrzeń ogranicza możliwości projektowe, ale dobry projektant poradzi sobie nawet z najmniejszą przestrzenią i zaprojektuje wnętrze tak, aby klient cieszył się własnym wnętrzem i czuł się w nim dobrze.
Zakres prac projektanta uwzględnia przygotowanie: rzutu układu funkcjonalnego, zestawienie materiałów wykończeniowych, rzuty elektryki, rzuty oświetlenia, rzuty instalacji wodno-kanalizacyjnej, rzuty wyburzeń, rzuty sufitów podwieszanych, wizualizacja mieszkania, rozrys mebli na wymiar i rzuty ścian.
Zakres współpracy wpływa na cenę. Firmy projektujące wnętrza oferują różne formy współpracy. W ofercie może być tylko wykonanie projektu, bez żadnego dodatkowego wsparcia lub oferta kompleksowego wykończenia wnętrza, tak aby inwestor nie musiał martwić się o nic.
Z naszego bloga dowiesz się także, jak zaaranżować ściany nad blatem w kuchni.
Współpracując z architektem, zyskujesz
1. Rozmowę i analizę potrzeb z projektantem
Taka analiza pozwoli na sprecyzowanie jakie masz oczekiwania względem wnętrza. Uświadomi, co odpowiada klientowi a co nie, jest ważne. Brzmi to banalnie, lecz dopiero na tym etapie inwestorzy zaczynają myśleć, jak chcą, aby wyglądało ich wnętrze. Zdarza się nawet, że decyzje na temat wnętrza podejmowane są podczas zakupów w sklepie. Co w efekcie końcowym wpływa na brak spójności we wnętrzu.
2. Koncepcję projektową z omówieniem wraz z możliwością naniesienia zmian
Koncepcja projektowa to przedstawiony w uproszczonej formie projekt aranżacji wnętrza. Przedstawia podstawowe oczekiwania i wymagania klienta. Projektant na tym etapie przedstawia kilka wariantów i daje wybór. Czasem wystarczy jedna koncepcja, która jest dobra.
3. Listę zakupową
Lista zakupowa służy ułatwieniu zrobienia zakupów niezbędnych do wykonania remontu. Lista składa się z wszystkich elementów?.
4. Przygotowanie profesjonalnej dokumentacji technicznej
Dokumentacja techniczna to rysunki techniczne. Pełna dokumentacja jest przydatna dla ekipy remontowej i stolarza. Na jej podstawie wykonywane są prace zgodnie z założeniami projektanta. Dzięki takiej dokumentacji wnętrze będzie wyglądało dokładnie jak na wizualizacji. Można uniknąć niepraktycznej lokalizacji gniazdek, włączników, kolizji elementów wyposażenia.
5. Kompleksowy projekt wnętrza, a nawet profesjonalny nadzór nad remontem
Usługa pod klucz to świetny wybór dla osób, którym zależy na oszczędności czasu i realizacją wykonanego projektu za inwestorów. Jest to usługa kierowana do osób, które chcą, aby realizacja wyglądała idealnie jak projekt. Nadzór nad wykończeniem to nie tylko kontrola, ale również nadzór nad zgodnością prac z dokumentacją techniczną, jakością wykonywanych robót, koordynacją zamówień, dostawą materiałów i mebli z zaakceptowaną listą zakupową.
Ile kosztuje projektant wnętrz? Podsumowanie
Jeśli zastawiasz się nad wybraniem projektanta wnętrz a samodzielnemu projektowaniu – wybierz projektanta. Nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i pieniądze na wykończeniu.
Twoje mieszkanie będę spójne i funkcjonalne. Unikniesz niepotrzebnych błędów, których naprawa później dodatkowo kosztuje.
Cena projektu wnętrza może być różna. Na cenę wpływają różne czynniki. Im bardziej wymagający jest projekt tym cena za projekt, może być wyższa. Biura projektowe oferują różne formy współpracy. Jedną z nich jest kompleksowe wykończenie pod mieszkania pod klucz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykończenia mieszkania pod klucz to kliknij link.
Współpracując z projektantem zyskasz:
- analizę potrzeb,
- projekt koncepcyjny twojego wnętrza,
- listę zakupową,
- pełna dokumentacja techniczna.
Interesuje Cię projektowanie wnętrz w Krakowie lub jakimkolwiek innym mieście w Polsce?