Jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu, aby nie tylko była funkcjonalna ale i designerska?

Kamil Bielak

Table of Contents

Dla wielu posiadaczy małych mieszkań w blokach czy domach problemem jest kuchnia. Jaki jest najlepszy układ mebli oraz sprzętów AGD? Jak poradzić sobie w przypadku wąskiej kuchni? Jakie kolory będą najodpowiedniejsze w przypadku tak małych pomieszczeń? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć. Nie zostawimy Państwa samych 🙂

Jak praktycznie urządzić małą kuchnię?

Aneks kuchenny

Wiele mieszkań nie ma wydzielonego specjalnego pomieszczenia na kuchnię. W mieszkaniach, gdzie dysponujemy 35 m2, dwoma pokojami, skupiamy się na wygodnej sypialni czy większym salonie. Rozwiązaniem w tego typu małych metrażach jest aneks kuchenny. Jest to część pomieszczenia, w większości przypadków salonu, przystosowana do przyrządzania posiłków. Takie rozwiązanie nie ogranicza nas w funkcjonalności. Spokojnie znajdziemy miejsce na lodówkę, piekarnik, zmywarkę, pojemne szafki czy blaty kuchenne. Warto pamiętać, że jest to mała przestrzeń, w której chcemy zmieścić pełnowymiarową kuchnię. Jest to jak najbardziej możliwe. Pojemne szafki oraz głębokie szuflady dadzą nam ogromną przestrzeń ładunkową na nasze zakupy i sprzęty kuchenne.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnego stołu wyspą kuchenną, która będzie nie tylko stołem czy miejscem spotkań, ale również blatem roboczym, o który tak walczymy w przypadku małych kuchni. Po jednej stronie takie wyspy możemy umieścić kilka półek na drobiazgi, świece, ozdoby, rośliny czy przybory kuchenne. Warto pamiętać przy projektowaniu aneksu kuchennego, aby nie rezygnować z designu kosztem funkcjonalności. Zaprojektujmy taką kuchnię, która nie tylko będzie w pełni funkcjonalna, ale i atrakcyjną dla oka.

Mała kuchnia – rodzaje układów, które najlepiej sprawdzają się w praktyce

Obecnie projektanci stawiają na 3 rodzaje układów w naszych kuchniach. Każdy z nich wpasowuje się w inną wielkość naszej przyszłej kuchnie.

Pierwszym, jaki wyróżniamy, jest układ dwurzędowy. Meble po obu stronach kuchni. Ten układ lepiej sprawdzi się w szerszych pomieszczeniach, gdzie mamy do dyspozycji minimum 240 cm szerokości, Przyjęło się, że najlepszą szerokością między meblami jest min. 120 cm, do tego dochodzi standardowa szerokość blatu 60 cm. To rozwiązanie daje nam większą przestrzeń roboczą, a układ szafek i szuflad będzie dużo wygodniejszy.

Kolejnym, o którym warto wspomnieć, jest układ litery „L” zwany również trójkątem roboczym. Zdaniem wielu jest to najwygodniejszy układ kuchenny. Lodówka oraz piekarnik jako wierzchołki trójkąta ustępują miejsca zlewozmywakowi, płycie kuchennej oraz przestrzeni roboczej. Ten układ sprawia, że poruszanie po kuchnie jest wygodne. Znajdzie się miejsce na pojemne szafki. Wysuwane szuflady oraz kosz na śmieci podniesie funkcjonalność całej zabudowy.

Jeśli posiadają Państwo bardzo wąską kuchnię, proponujemy zabudowę jednorzędową, wtedy wszystkie sprzęty oraz meble umiejscawiamy po jednej stronie, kosztem blatu roboczego. W tym przypadku sprawdzi się wąski blat po drugiej stronie, idealne miejsce na zakupy czy drobne rzeczy, tak aby w mimo małej przestrzeni roboczej ciągle mieć miejsce na zostawianie zakupów czy odłożenie talerzy, garnków i innych sprzętów kuchennych. Ciekawy rozwiązaniem jest również wysuwany dodatkowy blat z szuflady. W łatwy sposób można go ponownie schować, a w razie potrzeby jeszcze szybciej go złożyć.

Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w małych kuchniach?

Wiele opinii jednogłośnie podaje, że jasne kolory ścian czy frontów pozwolą w łatwy sposób optycznie powiększyć nasza kuchnie. Jest to oczywiście prawda. Ale co w przypadku, gdy jednak jasne zabudowy Państwa nie przekonują? Nie trzeba rezygnować z tego co nam się podoba. Kuchnia to nie tylko meble. To także ściany oraz podłogi. Śmiało można wybrać ciemne fronty, przełamując to jasnymi białymi płytkami oraz jasnymi ścianami. Każde wnętrze powinno nas cieszyć i przede wszystkim nam się podobać. Sprawiać, że czujemy się swobodnie i jak „u siebie”.

jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu

Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię? Podsumowanie

Układ i aranżacja tak naprawdę zależy od tego, do czego kuchnia będzie nam potrzebna. Jeśli ktoś dużo gotuje, spędza dużo czasu w kuchni, zdecydowanie postawilibyśmy na rozwiązanie dwurzędowe. Zawsze przyda się dodatkowa szafka na przyprawy czy miejsce, gdzie wygodnie będziemy w stanie pomieścić nasze garnki, patelnie i wszystkie przybory, jakich używamy. Jeśli nasza kuchnia na takie rozwiązanie pozwala. Postawmy na wygodę i funkcjonalność, która w przypadku takich osób jest niezbędna. Trzeba pamiętać, że funkcjonalna kuchnia nie zabrania nam ciekawych i nowoczesnych rozwiązań. W tym przypadku skłanialibyśmy się polecić wysuwany blat z szuflady, który powiększy naszą przestrzeń roboczą. Funkcjonalne i designerskie.

Natomiast jeśli nasza przestań przeznaczona na kuchnię, nie pozwala na dwurzędową zabudowę, polecamy funkcjonalny układ litery „L”. Ten układ sprawdzi się, gdy nasz kuchnia jest na tyle wąska, że nie jesteśmy w stanie się po niej wygodnie poruszać. Jeśli nie mamy miejsca na kuchnię, najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest aneks kuchenny. Praktyczny, wygodny a przemyślany projekt zapewni nam dużą funkcjonalność.

Sprawdź, jak wygląda projekt wykończenia mieszkania.

Zobacz również

book
Czym różnią się płytki rektyfikowane od nierektyfikowanych?
Płytki rektyfikowane to takie poddane dodatkowej obróbce maszynowej. Taki proces mechaniczny powoduje, że poszczególne płytki …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Jak zaaranżować ściany nad blatem w kuchni?
Kuchnia to przestrzeń, która daje ogrom możliwości na aranżację oraz dodatki. Ściana nad blatem kuchennym …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Mała łazienka - jak ją urządzić tanio
Mała łazienka – jak ją urządzić? 5 praktycznych porad
Podczas planowania i zakupu mieszkania, każdemu z nas marzy się ogromna łazienka w prysznicem walk-in, …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Zaplanujmy wykończenie Twojego mieszkania

Bierzemy na siebie cały proces remontu — od przygotowania projektu po wykończenie wnętrza mieszkania, co oszczędza Twój czas, stres i pieniądze. Na czas współpracy otrzymujesz indywidualnego koordynatora, która dba o sprawną obsługę, odpowiada na Twoje pytania, doradza i koordynuje jakość i przebieg prac. Wypełnij formularz, a w ciągu 24h skontaktujemy się z Tobą, aby umówić wygodny dla obu stron termin wstępnej konsultacji. Na tej rozmowie wstępnie zaplanujemy zakres prac i odpowiemy na Twoje pytania — wyczerpująco i merytorycznie. Wstępny kosztorys otrzymasz do dwóch dni od spotkania.

1
Zostaw do siebie kontakt

Jeśli posiadasz rzut mieszkania, to załącz go w wiadomości. Zostaw numer kontaktowy. Zadzwonimy w ciągu 24h.

2
Spotkajmy się

Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze oddane – to nawet lepiej. Już na podstawie rzutu możemy przygotować wstępną wycenę i zacząć projekt, dzięki czemu szybciej wprowadzisz się do mieszkania. Zapraszamy do naszego krakowskiego showroomu na spotkanie przy aromatycznej kawie.

3
Propozycja partnerskiej współpracy

Na podstawie Twoich potrzeb przygotujemy plan działania, aby doskonale zrealizować Twoją wizję.

4
Działajmy

Gdy nasza wizja na Twoje mieszkanie Ci się spodoba, rozpoczniemy współpracę. Przygotuj się na efekt WOW po zakończeniu prac.

Group 1353

Wypełnij formularz, i zamów bezpłatną konsultację