Co powinien zawierać projekt wnętrz?

Kamil Bielak

Table of Contents

Kiedy chcesz wykończyć nowe mieszkanie lub wyremontować kompleksowo takie z rynku wtórnego, będziesz potrzebował projektu wnętrza. Co powinien zawierać projekt wnętrz? Układ funkcjonalny i wizualizacja są graficznym przedstawieniem decyzji i zmian, do których doszliście wspólnie z projektantem na spotkaniach. Pomogą Ci wyobrazić sobie przyszłe mieszkanie i mieć pewność, że w zostanie ono wykończone tak, jak chcesz. Przygotowana przez projektanta dokumentacja techniczna jest z kolei instrukcją dla ekipy wykończeniowej i poszczególnych specjalistów – elektryka, hydraulika, fliziarza. Projekt powinien w jasny sposób przekazywać, jakie pracę są do wykonania po to, żeby uniknąć niedomówień i późniejszych poprawek.

Co powinien zawierać projekt wnętrz? Jakie elementy projektu są potrzebne ekipie do właściwego wykończenia mieszkania? Na co zwracać uwagę akceptując projekt? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Inwentaryzacja

Przed przystąpieniem do etapu projektowego należy wykonać inwentaryzację mieszkania. Czym jest inwentaryzacja? Inwentaryzacja to dokładne pomiary wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Wykonuje ją projektant, który będzie robił projekt wnętrz lub dedykowana osoba, w przypadku większego biura projektowego czy firmy pod klucz. Przy inwentaryzacji należy zmierzyć grubość ścian oraz zaznaczyć, które z nich są nośne, a które możemy przesunąć w przypadku zmiany układu mieszkania. Inwentaryzację możemy zrobić jeszcze zanim mieszkanie zostało oddane, jednak wymaga to pozwolenia od dewelopera. Niekiedy deweloper nie zgadza się na wejście do mieszkania przed oddaniem kluczy, co niestety opóźnia rozpoczęcie etapu projektowania. Warto zawsze z wyprzedzeniem dopytać się o taką możliwość i umówić się na dogodny termin.

Co powinien zawierać projekt wnętrz
Inwentaryzacja to dokładne pomiary wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.

Spotkanie koncepcyjne – zbadanie potrzeb 

Następnym krokiem powinno być spotkanie koncepcyjne z projektantem. Możemy też umówić się na nie przed inwentaryzacją, w sytuacji kiedy musimy poczekać aż deweloper udostępni nam mieszkanie pod wykonanie pomiarów. Pierwsze spotkanie z projektantem to czas, żebyś opowiedział mu o swoich potrzebach, funkcjach jakie muszą spełniać dla Ciebie poszczególne pomieszczenia, stylu wnętrz, który lubisz czy sprzętach, które chcesz mieć. Na takie spotkanie warto przygotować zdjęcia czy inspiracje z rozwiązaniami, które Ci się podobają. Dzięki temu projektant lepiej zrozumie Twoją wizję mieszkania i szybciej wykona projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Projektant powinien mieć też na pierwszym spotkaniu listę pytań z kwestiami, o których mogłeś nie pomyśleć np. ile miejsca do przechowywania potrzebujesz lub czy przewidujesz w przyszłości zmianę funkcji jakiegoś pomieszczenia (na przykład z biura na pokój dziecięcy). 

jak wygląda projekt wnętrza - co to jest moodboard?
Co to jest moodboard? Piszemy o tym niżej!

Projektant powinien przede wszystkim dokładnie poznać człowieka/osoby, które będą mieszkały w danym wnętrzu. Powinien zrozumieć, jaki masz rytm dnia, nawyki, jakie strefy są dla Ciebie szczególnie ważne. Oprócz tego, musi też wiedzieć, jaki budżet chcesz przeznaczyć na wykończenie mieszkania i czy są elementy, na które chcesz wydać więcej jak np. designerska sofa czy drewniana podłoga.

Jeżeli nawet nie uda się wykonać inwentaryzacji przed takim spotkaniem, na bazie rzutu od dewelopera lub chociaż karty mieszkania, projektant powinien omówić koncepcje mieszkania jako całości, a także każdego pomieszczenia indywidualnie. Usłyszysz tu pytania m.in. o okładzinę ścienną i podłogową, kolorystykę czy np. wielkość łóżka a w przypadku kuchni i łazienki o preferowane sprzęty i ich umiejscowienie (zmywarka, piekarnik, wanna/prysznic, itp.)

co zawiera projekt wnętrz - projekt koncepcyjny wnętrza
Projektant powinien opowiedzieć i wytłumaczyć, jak będzie wyglądał proces współpracy.

Po inwentaryzacji i spotkaniu koncepcyjnym, projektant może przystąpić do prac nad układem funkcjonalnym.

Czym jest układ funkcjonalny?

Na podstawie inwentaryzacji oraz potrzeb, które przedstawiłeś na spotkaniu, projektant przygotowuje układ funkcjonalny lub kilka jego propozycji. Czym jest układ funkcjonalny? Układ funkcjonalny to rzut Twojego mieszkania z rozrysowanym układem pomieszczeń i wyposażenia. Jest to wstępna koncepcja mieszkania, którą omawiacie wspólnie na kolejnym spotkaniu.

Jeżeli projektant przewiduje wyburzenia lub stawianie nowych ścian czy przeniesienie punktów wodno-kanalizacyjnych lub elektrycznych, powinien również zaznaczyć to na układzie funkcjonalnym i wskazać, że tego typu zmiany wiążą się z wyższym kosztem. Jeżeli projektant współpracuję z firmą pod klucz, prawdopodobnie dokładnie wyceni, ile będzie kosztował zaproponowany przez niego układ funkcjonalny i każdy z jego wariantów tak, jak robimy to w Loftful.

Po akceptacji umiejscowienia stref i mebli w mieszkaniu projektant może przystąpić do tworzenia wizualizacji.

co zawiera projekt wnętrz - czym jest układ funkcjonalny?
Układ funkcjonalny to rzut Twojego mieszkania z rozrysowanym układem pomieszczeń i wyposażenia.

Wizualizacja

Wizualizacja to fotorealistyczne grafiki przedstawiające mieszkanie tak, jak będzie wyglądało po remoncie. Służą lepszemu wyobrażeniu sobie rozwiązań, na które się zdecydowałeś. Bez wizualizacji swoją decyzje musisz oprzeć na rzutach mieszkania i ewentualnie moodboardzie. Czym jest moodboard przy projekcie wnętrz? Moodboard to zestawienie materiałów, kolorów i zdjęć, służących nam jako inspiracja do projektu wnętrz. Moodboard można przedstawić w postaci grafiki – kolażu zdjęć – lub w formie fizycznych próbek np. tkanin czy blatów.

Co powinien zawierać projekt wnętrz - wizualizacja kraków
Fotorealistyczna wizualizacja pomoże podjąć Ci decyzję, co do projektu Twojego mieszkania.

Dzięki wizualizacji będziesz mógł natomiast zobaczyć, jak propozycje projektanta czy własne pomysły wypadną w rzeczywistości. Należy zdawać sobię sprawę, że układ funkcjonalny czy moodboard może dać nam tylko podstawowe wyobrażenie o finalnym efekcie. Na wizualizacji, która do złudzenia przypomina zdjęcie, zobaczymy jak połączenie wybranych kolorów i faktur będzie prezentować się we wnętrzu, a także czy na pewno umiejscowiliśmy meble w dobrym miejscu. Możemy porównać też dwie wizualizacje – np. z różną armaturą lub materiałem frontów meblowych. Żeby przystąpić do prac, ekipa nie potrzebuje wizualizacji, jedynie rzutów technicznych. Wizualizacja jest dla Ciebie. Jeżeli projektujesz mieszkanie dla siebie, na lata, ważne żebyś wykończył je tak, jak chcesz. Wizualizacja pomoże uniknąć pomyłek i z będzie pomocna w podjęciu ostatecznych decyzji.

wizualizacja kraków Loftful
Dzięki wizualizacji wyobrazisz sobie jak wnętrza Twojego mieszkania będą wyglądały po wykończeniu.

Projekt mebli na wymiar

Jeżeli decydujesz się na meble na wymiar – zabudowę kuchenną lub szafy wnękowe – projektant może wykonać również ich rzuty, które będą potrzebne stolarzowi. Projekt mebli na wymiar będzie zwykle kolejną częścią projektów technicznych, kiedy mamy już wcześniej wspomniane rzuty. Projektant przygotuje osobny plik z projekt mebli, a jeżeli współpracuje z firmą pod klucz, może także zrobić wycenę i zlecić wykonanie mebli stolarzowi. 

jak wygląda projekt wnętrza - projekt mebli na wymiar kraków
Jeżeli chcesz meble na wymiar, projektant może przygotować ich projekt dla stolarza.

Rzuty techniczne

Po akceptacji układu funkcjonalnego i wizualizacji, należy wykonać szczegółową dokumentację techniczną. Jest to dokładna instrukcja dla wykonawców, jakie prace są do wykonania w mieszkaniu. To co wcześniej widziałeś i zaakceptowałeś na wizualizacji, zostanie teraz przedstawione na rzutach technicznych. Co powinien zawierać projekt techniczny? Rzuty techniczne powinny zawierać m.in.:

  • wyburzenia i dobudowy ścian
  • sufity podwieszane
  • instalacje wodno-kanalizacyjne (z zaznaczonymi zmianami)
  • instalacje elektryczne (z zaznaczonymi zmianami)
  • oświetlenie z zaznaczonymi punktami świetlnymi i łącznikami
  • drzwi, okna i listwy przypodłogowe
  • rzuty z zaznaczonymi kolorami ścian
  • rzuty z ułożeniem podłogi i miejscem jej rozpoczęcia
  • widoki z ułożeniem płytek na ścianach
  • wymiary montażowe sprzętu w łazience
  • widoki poszczególnych ścian w przypadku montażu okładzin ściennych np. sztukaterii

jak wygląda projekt wnętrza - co to są rzuty techniczne?
Rzuty techniczne to dokładna instrukcja dla ekipy wykończeniowej, jak sprawić, żeby mieszkanie wyglądało jak na wizualizacji.

Lista zakupowa

Projektant powinien też na podstawie swoich projektów stworzyć listę zakupową. Czym jest lista zakupowa przy projektowaniu wnętrz? Lista zakupowa to wykaz materiałów, mebli i akcesoriów, które projektant zawarł w projekcie. Na liście powinny znaleźć się dokładne nazwy i numery modeli konkretnych produktów, ich cena, potrzebna ilość, a także odnośnik do sklepu, w którym można je kupić. Na takiej liście znajdą się m.in. wybrane sanitariaty, armatura, płytki, podłogi, farby czy oprawy oświetleniowe. Jeżeli decydujesz się na współpracę z firmą pod klucz, zamówienie i dostarczenie materiałów będzie po ich stronie, jednak lista zakupowa potrzebna jest do ostatecznej akceptacji budżetu.

jak wygląda projekt wnętrza - lista zakupowa projekt wnętrz
Na liście zakupowej musi znaleźć się nazwa i numer modelu produktu, cena, potrzebna ilość, a także odnośnik do sklepu.

Jak wygląda projekt wnętrza? – podsumowanie

Podsumowując. Co powinien zawierać projekt wnętrz? Projekt wnętrz powinien składać się z następujących etapów:

  • inwentaryzacja
  • zbadanie potrzeb klienta
  • układ funkcjonalny
  • wizualizacja (opcjonalnie)
  • dokumentacja techniczna
  • lista zakupowa
  • projekt mebli na wymiar (opcjonalnie)

Przede wszystkim na początku projektant powinien opowiedzieć i wytłumaczyć, jak będzie wyglądał proces współpracy. Do tego między innymi służy pierwsze spotkanie konsultacyjne. Od początku powinieneś wiedzieć, jakie będą kolejne etapy i otrzymać odpowiedzi na wszelkie wątpliwości, żeby czuć, że Twoje mieszkanie jest w dobrych rękach.

Warto również pamiętać, że projektant nie powinien na siłę projektować tak, jak lubi, tylko w stylu, który podoba się Tobie. Projektanci mają wiedzę i znajomość różnych stylów wnętrz – z pewnością każdy ma swój ulubiony, ale nie powinni narzucać go swoim klientom. Dobry projektant zrozumie Twoje potrzeby i będzie potrafił urządzić mieszkanie w takim stylu, jaki wybierze klient. Wygląd to jedno, ale równie ważna jest funkcjonalność. Projektant wnętrz jest także od tego, by urządzić mieszkanie w najbardziej wygodny dla Ciebie sposób. Dlatego tak ważna jest dobra komunikacja z projektantem i wgłębienie się w Twój styl życia i potrzeby. Z dobrym projektantem stworzysz piękne mieszkanie, które będzie służyło Ci latami.

projektant wnętrz kraków

Zobacz również

book
Jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu, aby nie tylko była funkcjonalna ale i designerska?
Dla wielu posiadaczy małych mieszkań w blokach czy domach problemem …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Czym różnią się płytki rektyfikowane od nierektyfikowanych?
Płytki rektyfikowane to takie poddane dodatkowej obróbce maszynowej. Taki proces …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Jak zaaranżować ściany nad blatem w kuchni?
Kuchnia to przestrzeń, która daje ogrom możliwości na aranżację oraz …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Zaplanujmy wykończenie Twojego mieszkania

Bierzemy na siebie cały proces remontu — od przygotowania projektu po wykończenie wnętrza mieszkania, co oszczędza Twój czas, stres i pieniądze. Na czas współpracy otrzymujesz indywidualnego koordynatora, która dba o sprawną obsługę, odpowiada na Twoje pytania, doradza i koordynuje jakość i przebieg prac. Wypełnij formularz, a w ciągu 24h skontaktujemy się z Tobą, aby umówić wygodny dla obu stron termin wstępnej konsultacji. Na tej rozmowie wstępnie zaplanujemy zakres prac i odpowiemy na Twoje pytania — wyczerpująco i merytorycznie. Wstępny kosztorys otrzymasz do dwóch dni od spotkania.

1
Zostaw do siebie kontakt

Jeśli posiadasz rzut mieszkania, to załącz go w wiadomości. Zostaw numer kontaktowy. Zadzwonimy w ciągu 24h.

2
Spotkajmy się

Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze oddane – to nawet lepiej. Już na podstawie rzutu możemy przygotować wstępną wycenę i zacząć projekt, dzięki czemu szybciej wprowadzisz się do mieszkania. Zapraszamy do naszego krakowskiego showroomu na spotkanie przy aromatycznej kawie.

3
Propozycja partnerskiej współpracy

Na podstawie Twoich potrzeb przygotujemy plan działania, aby doskonale zrealizować Twoją wizję.

4
Działajmy

Gdy nasza wizja na Twoje mieszkanie Ci się spodoba, rozpoczniemy współpracę. Przygotuj się na efekt WOW po zakończeniu prac.

Group 1353

Wypełnij formularz, i zamów bezpłatną konsultację