Kuchnie z wyspą to niesłabnący od dekad trend, który zagościł także w polskich domach. Wysypy kuchenne zyskały swoją popularność w latach 60. dzięki zachodnim programom kulinarnym. Dzisiaj kuchnie z wyspą występują w przeróżnych kształtach i konfiguracjach. Mogą pasować zarówno do klasycznego wnętrza, industrialnego, minimalistycznego, japandi jak i w zasadzie do każdego innego. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, jak urządzić kuchnię z wyspą w swoim mieszkaniu, przeczytaj nasze porady dotyczącego tego, jak wkomponować kuchnię z wyspą do przestrzeni.
W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania “Jakie funkcje może pełnić wyspa kuchenna?”, “Jak dobrać wymiar wyspy?”, a także “Jak urządzić kuchnię z wyspą, żeby zwiększyć jej funkcjonalność?”. Czy warto mieć wyspę kuchenną? Przeczytajcie artykuł do końca i oceńcie sami.
Kuchnia z wyspą – jak urządzić?
Kuchnie z wyspą mają dziś przeróżne kształty i mogą spełniać różne funkcje. Wszystko zależy od dostępnego metrażu, naszych potrzeb, a także stylu, w jakim chcemy urządzić kuchnię. Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę, że wyspa kuchenna w każdym przypadku zabiera sporo miejsca. Żeby nie wykorzystać go na darmo, oprócz bycia ozdobą kuchni, powinna również spełniać określoną funkcję – jedna lub kilka.
Wyspa kuchenna – funkcje:
DODATKOWY BLAT ROBOCZY
Jeżeli mamy niewielki blat roboczy w zabudowie kuchennej, wyspa może być na to dobrym rozwiązaniem. To dodatkowe 120cm wolnostojącego blatu roboczego, co zdecydowanie ułatwi nam przygotowywanie posiłków. Dodatkowo wyspa kuchenna pomoże w rozplanowaniu wygodnego trójkąta roboczego, czyli strefy zapasów, zmywania i gotowania. Czwarta strefa, przygotowywania, będzie znajdować się na wyspie, na środku kuchni, dzięki czemu będziemy mieli do niej blisko z każdej z pozostałych stref. Wyspa kuchenna posłuży do postawienia zakupów przed schowaniem do lodówki, posegregowania produktów do umycia czy gotowania. Na wyspie będziemy mieć też wygodne miejsce do krojenia, miksowania, szatkowania, obierania i innych kulinarnych czynności. Warto pomyśleć o zamontowaniu w blacie wyspy kontaktów, dzięki którym będziemy wygodnie korzystać ze wszystkich elektrycznych sprzętów kuchennych. Praktycznym pomysłem jest zrobienie w wyspie specjalnej komory bądź niskiej szuflady na deski do krojenia.
Można zastanowić się także nad zamontowaniem w wyspie wysuwanej szafki z koszem na śmieci. Dzięki temu, wszystkie odpadki z blatu będziemy mogli bezpośrednio zgarniać do śmietnika bez przenoszenia ich na drugą część kuchni i zabrudzenia podłogi. Mimo wszystko, w polskich domach najpopularniejsze miejsce na śmietnik jest pod zlewem 😉. Zamontowanie zlewu na wyspie wiąże się z dodatkowym kosztem poprowadzenia instalacji, ale jest ostatnio coraz częściej spotykane w kuchniach w stylu vintage – więcej o tym piszemy w dalszej części artykułu.
Pamiętajmy również, żeby wysunąć blat o 2 do 5 centymetrów poza korpus wyspy. Dzięki temu, nic nie będzie nam ciekło po korpusie, a wszystkie śmieci wygodnie zgarniemy do śmietnika umiejscowionego pod spodem. Równie ważne jest, żeby robocza wyspa miała przewidziany cokół, czyli wcięcie w dolnej części korpusu, dzięki któremu będziemy mogli wygodnie stanąć przy blacie. Zarówno wysunięty blat, jak i cokół powinniśmy stosować w każdym miejscu służącym przygotowywaniu w kuchni.
MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA W WYSPIE
Kuchnia z wyspą daje nam również więcej miejsca do przechowywania. Czasami wyspę wykorzystujemy jedynie jako dodatkowy blat roboczy, ale jeżeli mamy taką możliwość, warto wykorzystać także miejsce, które tworzy nam się pod spodem. W zależności od tego, co umieścimy na blacie wyspy – zlew czy kuchenkę – możemy przeznaczyć korpus wyspy na szafki i szuflady o określonym przeznaczeniu. Jeżeli na wyspie ma się znaleźć zlew, pod spodem warto umieścić na przykład wysuwaną szafkę z koszem na śmieci, o której już pisaliśmy. Pod zlewem może się też znaleźć szafka na podręczne środki czystości. Jeżeli mamy na tyle miejsca, warto zrobić w wyspie szufladę na sztućce i szafkę lub szufladę na część naczyń kuchennych.
Jeżeli chcemy umieścić na wyspie płytę grzewczą, powinniśmy przeznaczyć tam również miejsce do przechowywania naczyń do gotowania – garnków, patelni, pokrywek i innych akcesoriów. Więcej o tym, co umieścić w wyspie – zlew czy kuchenkę – piszemy w akapicie “Co na wyspie, zlew czy kuchenka?” poniżej.
Dzięki szufladzie zlewozmywakowej w kształcie litery U, czyli z wycięciem pod wpuszczany zlew, wykorzystamy każdy wolny centymetr. Takie systemy oferuje na przykład marka Blum. Możemy tam przechowywać środki czystości, jak gąbki, płyny do naczyń czy tabletki do zmywania. Inne systemy, na przykład LEGRABOX również od Blum, sprawdzą nam się z kolei do organizacji sztućców, garnków z pokrywkami czy talerzy, dzięki możliwości dostosowania ich do wybranej wysokości. Możemy również wyposażyć szuflady w elektryczne wspomaganie, dzięki czemu otworzymy je za pomocą delikatnego popchnięcia np. kolanem. Jest to przydatne, jeżeli jesteśmy akurat w trakcie gotowania i mamy brudne ręce. Systemy te nie należą do tanich, nie są również niezbędne, ale znacznie podnoszą komfort korzystania z kuchni.
Niezależnie od tego, czy zrobimy w wyspie jakieś sprzęty czy nie, możemy przechowywać tam to, co zechcemy. Ważne jest jednak, żeby przemyśleć kolejność wyciągania produktów i naczyń i w oparciu o to planować przechowywanie w wyspie. Dzięki temu usprawnimy przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich. W zależności od tego, jakie przeznaczenie ma mieć wyspa kuchenna, dobierzmy również odpowiednie systemy.
WYSPA I STÓŁ JADALNIANY W JEDNYM
Jeżeli nie posiadamy oddzielnego miejsca na jadalnię, wyspa może również pełnić funkcję stołu. W takim przypadku, część miejsca pod blatem musi zostać wolna na wygodne siedzenie przy wyspie i wsunięcie tam krzeseł. Warto wtedy wysunąć blat wyspy o kilkadziesiąt centymetrów względem korpusu, żeby nie spłycać tak bardzo miejsca na przechowywanie.
Takie połączenie funkcji wyspy na strefę przygotowywania i przechowywania oraz spożywania jest chyba najbardziej popularne i znajdziemy wiele inspiracji w internecie, między innymi na Pinterest. Pod kątem spożywania posiłków, trzeba jednak pamiętać, że zmieścimy w ten sposób nie więcej niż 4 krzeseł, więc prawdopodobnie nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią wyprawiać u siebie duże przyjęcia.
Wyspy robi się również na wysokość ok. 85-90 cm, czyli wyższą od tradycyjnego stołu, który zwykle ma ok. 78cm. Z tego powodu, do wysp wybiera się wyższe siedzenia, wspomniane już hokery, na których siedzenie jest przeważnie mniej wygodne niż na tradycyjnych krzesłach. Takie rozwiązanie będzie dobre dla osób, które chcą raczej szybko zjeść śniadanie przed pracą niż celebrować posiłek przy stole.
W tym drugim przypadku dobrą opcją będzie z kolei kuchnia z wyspą, do której dołączymy regularny stół. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy przy naszej ostatniej realizacji. Dzięki niemu zachowujemy pełną funkcjonalność wyspy, jako miejsca do przechowywania i przygotowywania oraz stołu jadalnianego. Efekt możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.
ODDZIELENIE KUCHNI OD CZĘŚCI WYPOCZYNKOWEJ
W przypadku popularnego układu mieszkania, w którym dysponujemy wspólną przestrzenią na kuchnię i część wypoczynkową, wyspa pozwala na optyczne odseparowanie tych dwóch przestrzeni. Z jednej strony, widzimy z kuchni, co dzieje się w strefie salonu, co może być dużym plusem w przypadku małych dzieci. Z drugiej strony, w lekki sposób dzielimy przestrzeń na dwie osobne, bez stawiania niepotrzebnych ścian.
Co na wyspie, zlew czy kuchenka?
Modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest umieszczanie na wyspie zlewu lub płyty grzewczej. Przede wszystkim, taki pomysł będzie wizualnie satysfakcjonujący tylko w przypadku dysponowania większą przestrzenią. Poniżej, w akapicie “Jaki wymiar powinna mieć wyspa” znajdziecie informację o tym, ile miejsca przewidzieć na wyspę ze zlewem lub kuchenką.
Kolejną ważną kwestią będzie podłączenie wyspy do wody lub prądu. W przypadku zlewu musimy doprowadzić do wyspy instalacje wodno-kanalizacyjną. Jeżeli wchodzimy do gotowego mieszkania w stanie deweloperskim, wiąże się to z rozkuciem podłogi i położeniem rur, zachowując odpowiedni kąt ich nachylenia na metrze. Zakładając, że wyspa jest blisko pozostałej zabudowy kuchennej, do której woda została doprowadzona, nie powinien być to duży problem, lecz na pewno związany z dodatkowym kosztem. Możliwość zainstalowania na wyspie zlewu należy zawsze omówić z hydraulikiem.
W przypadku instalowania w wyspie płyty grzewczej pojawia się jeszcze dodatkowy element, a mianowicie okap. Do samej wyspy musimy doprowadzić jedynie okablowanie – jednofazowe w przypadku kuchni elektrycznej lub trójfazowe w przypadku indukcji. Trochę większym problemem będzie pociągnięcie instalacji gazowej, jeżeli decydujemy się na kuchenkę na gaz. Wyzwaniem będzie jednak zaplanowanie wydajnego okapu. Jeżeli chcemy podłączyć go do wentylacji, będziemy musieli ukryć rury w suficie podwieszanym, co wiąże się z wyższym kosztem. Możemy też zdecydować się na pochłaniacz filtrujący powietrze, który wymaga jedynie podłączenia do prądu, jednak nie będzie on tak wydajny jak pierwsze rozwiązanie.
Ile przejścia między wyspą a zabudową kuchenną?
Zastanawiając się nad kuchnią z wyspą, powinniśmy przede wszystkim ocenić, czy mamy na nią wystarczająco miejsca. Po pierwsze, wyspy sprawdzają się zdecydowanie lepiej w przypadku kuchni otwartych, czyli połączonych wspólną przestrzenią ze strefą dzienną tj. salonem. W takim przypadku, wyspa pełni rolę wizualnego separatora, który oprócz tego jest funkcjonalny, bo służy przechowywaniu czy przygotowywaniu.
W przypadku kuchni otwartej powinniśmy zachować wygodne odległości od szafek kuchennych – minimum 90cm, ale najlepiej między 100 a 120cm. Jeżeli z wyspą sąsiaduje pełnowymiarowy stół jadalniany, odległość między nimi nie powinna być natomiast mniejsza niż 140cm. Pozwoli nam to na wygodne odsunięcie krzeseł od stołu, jak również swobodne przechodzenie za nimi.
Jak urządzić małą kuchnię z wyspą?
W przypadku kuchni zamkniętych, czyli ograniczonych czterema ścianami, wyspa również jest możliwa, lecz kuchnia powinna mieć nie mniej niż 15m2. Oprócz tego, ważne jest, żeby wnętrze było maksymalnie zbliżone kształtem do kwadratu. W bardzo podłużnych kuchniach, będzie nam ciężko zachować odpowiednią odległość od szafek kuchennych i ścian, czyli minimum 90cm. W przypadku małych, zamkniętych kuchni nie możemy też zaszaleć z wielkością wyspy. Pojawia się wtedy pytanie czy wyspa w ogóle ma sens. Absolutnie minimalny wymiar wyspy to z naszego doświadczenia 120x60cm, jednak te wymiary pozwalają jedynie na ustawienie dwóch hokerów i ewentualnie kilka bardzo płytkich półek. Tak zmniejszona wyspa oprócz funkcjonalności, traci również swój urok. W małej kuchni zdecydowanie lepszą opcją będzie półwysep lub forma zabudowy w kształcie litery “L”.
Jaki wymiar powinna mieć wyspa?
JAKA DŁUGOŚĆ I SZEROKOŚĆ WYSPY KUCHENNEJ
Jeżeli chodzi o wymiar wyspy to tak, jak już wspomnieliśmy, w naszej opinii, absolutnie minimalne gabaryty to 120x60cm. Pozostaje jednak pytanie, czy tak mała wyspa ma sens. Zależy to przede wszystkim od kształtu i ustawności pomieszczenia, a także na czym bardziej nam zależy – estetyce czy funkcjonalności. Optymalne szerokość wyspy kuchennej to jednak między 80 a 120cm, w zależności od szerokości kuchni i odległości od szafek. Jeżeli przy wyspie nie planujemy umieścić hokerów, możemy zmniejszyć szerokość do 60cm. Jeżeli jednak planujemy miejsce do siedzenia, powinniśmy zaplanować 60cm na jedno krzesło lub hoker, co zapewnia optymalną przestrzeń do wygodnego spożywania posiłków dla dorosłej osoby.
Długość wyspy, zależy tak naprawdę od potrzeb domowników, czyli tego, co planujemy umieścić na wyspie. Jeżeli przewidujemy montaż zlewu lub kuchenki na wyspie, jej długość powinna stanowić mniej więcej 3x szerokość montowanego elementu. Wtedy również, dla wizualnego i praktycznego efektu, należy wybrać szerokość wyspy o ok. 40-50cm większą niż głębokości elementu.
Przykład: Montujemy na wyspie płytę grzewczą o wymiarach (SxG) 57,6 x 51,6cm. W takim przypadku wyspa powinna mieć przynajmniej 180cm długości na 100cm szerokości.
Są to oczywiście szacunkowe obliczenia, które należy dopasować dokładnie do kształtu i możliwości danej kuchni.
JAKIE COKOŁY PRZY WYSPIE KUCHENNEJ
W wyspie, która ma zapewniać dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków należy przewidzieć cokoły, które pozwolą na wygodne podejście do blatu. Standardowa wysokość cokołów to 10cm, chociaż są i takie o wysokości 15 czy 20cm. Zależy to od wysokości nóżek. W gotowych zabudowach są zwykle standardowe, natomiast w meblach na wymiar, wiele zależy od wybranego designu. Wszystkie cokoły są cofnięte względem korpusu wyspy o mniej więcej 3 do 5cm, co zapewnia miejsce, żeby stanąć maksymalnie blisko.
JAKI BLAT NA WYSPIE KUCHENNEJ
Jeżeli przewidujemy miejsce do siedzenia przy wyspie, blat powinien być wysunięty ponad bryłę wyspy o ok. 30-40cm. Takie miejsce na nogi pozwala na wygodne siedzenie i spożywanie posiłków przy wyspie. Z pozostałych 3 stron, również warto odsunąć blat o 2-3cm od korpusu. Dzięki temu wygodniej będzie nam przygotowywać posiłki i po nich sprzątać. Jeżeli natomiast wyspa spełnia jedynie funkcję dekoracyjną, możemy zlicować blat z korpusem – zależy to przede wszystkim od naszych preferencji estetycznych.
JAKA WYSOKOŚĆ WYSPY KUCHENNEJ
Wysokość wyspy służącej do przygotowywania posiłków powinna być taka jak pozostałych blatów w kuchni czyli standardowo między 85 a 90cm. Jest to wyżej niż stół jadalniany, który zwykle ma 75cm, więc tradycyjne krzesła będa za niskie do wyspy. Dlatego przy wyspach kuchennych zastępuje się je wyższymi krzesłami lub hokerami, dostosowanymi do wysokości nawet 110cm. Popularnym rozwiązaniem jest podzielenie wyspy według dłuższego boku i przeznaczenie niższej części na przygotowywanie a wyższej na siedzenie i spożywanie posiłków.
Czy warto mieć wyspę w kuchni?
Wyspa w kuchni z pewnością może być ciekawą i funkcjonalną ozdobą mieszkania. Można urządzić ją w różnych stylach, formie i z wykorzystaniem wielu materiałów. Kuchnia z wyspą może zapewnić nam dodatkowe miejsce do przygotowywania, przechowywania, a także spożywania posiłków. Możemy umiejscowić na niej także zlew czy kuchenkę.
Z drugiej strony, praktyczna wyspa kuchenna zajmuje sporą przestrzeń. Jeżeli nie mamy jej dużo w mieszkaniu, musimy bardzo dokładnie przemyśleć, czy wyspa nie wpłynie negatywnie na ergonomię i funkcjonalność. W tym celu, odpowiedzmy sobie przede wszystkim na pytania:
- Czy jesteśmy w stanie zachować wskazane odległości między wyspą a resztą zabudowy kuchennej?
- Po co nam wyspa? Czy ma zwiększyć wygodę w kuchni czy tylko pełnić funkcję estetyczną?
- Czy dysponujemy wystarczającym budżetem na wyposażenie wyspy w odpowiednie instalacje i systemy szafkowe?
Dopiero tworząc listę plusów i minusów możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto umieścić wyspę w kuchni.
Masz małą kuchnię? Zapraszamy do lektury innego z naszych artykułów, w którym podpowiadamy, jak funkcjonalnie i estetycznie urządzić małą kuchnię! 👇