Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, jednym z pierwszych kroków jest ustalenie budżetu. Niezależnie od tego, jakimi środkami dysponujemy, nikt z nas nie chce przepłacać za coś, co można kupić lub zrobić taniej. Oczywiście zachowując przy tym wysoką jakość. Poniżej przedstawiamy 3 tricki, jak zaoszczędzić pieniądze na remoncie. Dzięki nim, dowiesz się, jak taniej wykończyć lub wyremontować mieszkanie.
Kupuj taniej materiały budowlane
Remontując lub wykańczając mieszkanie, prawdopodobnie korzystasz z usług ekipy lub pomocy poszczególnych fachowców. Najlepszym sposobem, żeby taniej wyremontować mieszkanie, jest kupowanie materiałów budowlanych właśnie za pośrednictwem ekipy remontowej lub wykończeniowej. Fachowcy zwykle mają stałe zniżki w hurtowniach i mogą kupić wiele materiałów w znacznie niższych cenach niż w popularnych marketach. Za zakupione rzeczy, rozliczamy się wtedy z nimi na podstawie paragonu. Niewykorzystane materiały powinny zostać zwrócone i odliczone od finalnej kwoty. Dzięki temu rozwiązaniu, oprócz oszczędności na remoncie mieszkania, oszczędzamy również nasz czas na zakupach i zwrotach produktów. Mamy także pewność, że zostanie kupione dokładnie to, co jest potrzebne do prac wykończeniowych. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla nas i naszego portfela, pod warunkiem, że mamy pełne zaufanie do fachowców, z którymi współpracujemy. W innym przypadku lepiej zakupić materiały na własną rękę.
Wiele osób przy budżetowaniu remontu w ogóle nie wlicza kosztów materiału budowlanego. A jest to koszt, który stanowi zwykle około 1/5 kosztów całego remontu. Jeżeli decydujemy się na samodzielny zakup materiałów, po pierwsze powinniśmy zacząć od wyszukania, sprawdzenia i porównania cen materiałów w internecie. Sklepy prowadzące wyłącznie sprzedaż online, oferują zwykle niższe ceny niż sklepy stacjonarne, które muszą opłacić sprzedawców i najem lokalu. Jeżeli już znajdziemy produkt, który nas interesuje, warto przed zakupem zobaczyć go na żywo. Będąc w sklepie, zawsze możemy poinformować obsługę o lepszej cenie, jaką znaleźliśmy w internecie i zapytać o możliwość rabatu.
Dostawa i zwrot
Wyliczając budżet na remont czy wykończenie mieszkania, często zapominamy o kosztach dodatkowych. To te niepozorne kwoty mogą jednak znacznie wpłynąć na finalną cenę remontu. Do takich ukrytych wydatków trzeba zaliczyć, między innymi, koszt dostawy materiałów czy mebli. Bardzo często są to przestronne i ciężkie produkty, które wymagają kosztownej dostawy paletowej. Jeżeli hurtownia czy market są zlokalizowane w niedalekiej odległości, warto spytać ekipę remontową o pomoc w transporcie. Można również wynająć samochód dostawczy i odebrać materiały osobiście. Przy drugiej opcji, wiele osób korzysta np. z aplikacji Traficar, która oferuje krótkoterminowy wynajem dostawczych vanów. Dzięki nim wygodnie przetransportujemy przestrzenne meble czy materiały do mieszkania.
Kolejnym sposobem na zmniejszenie kosztów dostawy i tym samym tańsze zrobienie remontu, będzie kupowanie jak największej ilości materiałów czy produktów od jednego dostawcy. Dzięki temu ograniczymy ilość dostaw. Przy większych zakupach zawsze jesteśmy też w stanie dogadać się i uzyskać niższą cenę. Nawet jeżeli początkowo znaleźliśmy część artykułów taniej w innym sklepie, może okazać się, że kupując więcej rzeczy od jednego dostawcy, otrzymamy je w takiej samej lub niższej kwocie.
Niezależnie od tego jak i gdzie kupujemy materiały, zawsze należy upewnić się, czy w razie czego możemy je zwrócić i ile mamy na to czasu. Bezzwrotne i niewykorzystane materiały prawdopodobnie nigdy nam się nie przydadzą. To one częstu bez sensu przepalają nasz budżet, a chodzi przecież o to, żeby możliwie zaoszczędzić na remoncie mieszkania.
Wybieraj lokalnych usługodawców
Kolejnym sposobem, żeby zrobić taniej remont mieszkania lub domu, jest korzystanie z usług i produktów lokalnych firm. Tak jak już wspomnieliśmy, kupując meble czy materiały w pobliskich sklepach, możemy zaoszczędzić na ich dostawie. Mniejsze firmy mają również mniejsze wydatki. Zatrudniają kilku lub kilkunastu pracowników, ponoszą mniejsze koszty marketingu, dzięki czemu często oferują swoje produkty czy usługi w korzystniejszych cenach. Pomogą nam również dopasować standard wykończenia do naszego budżetu, dzięki bardziej osobistemu podejściu do klienta.
Polskie znaczy dobre
Jako Polacy, często mamy przekonanie, że zagraniczne produkty są lepsze jakościowo lub bardziej prestiżowe niż nasze rodzime. Takie podejście na szczęście powoli się zmienia. Mamy bowiem w Polsce bardzo dobrych specjalistów w branży projektowania, wzornictwa i designu, a także wysoko wyspecjalizowane fabryki, które tworzą unikatowe i funkcjonalne materiały, meble i dekoracje wnętrz. Zamiast kosztownego sprowadzania na przykład hiszpańskich czy włoskich płytek, warto najpierw poszukać wśród polskich producentów, jak
- Ceramika Paradyż
- Ceramika Gres
- Tubadzin
- Cersanit
Wykańczając mieszkanie w Krakowie lub okolicach, można również wstąpić do lokalnych sklepów oferujących wyposażenie wnętrz. Na terenie małopolski będą to chociażby Hoff czy Bozza Concept’n Design. Znajdziemy tam szeroki asortyment płytek, armatury łazienkowej, grzejników, podłóg czy drzwi różnych producentów.
Wiele polskich marek zyskało w ostatnich latach renomę na świecie i obecnie ich produkty słyną z nietuzinkowego designu i wysokiej jakości. Z tego względu niekoniecznie muszą być tańsze od swoich europejskich konkurentów. W wielu przypadkach, znajdziemy jednak tańsze zamienniki i z pewnością zaoszczędzimy sporo na dostawie materiałów. W przypadku wadliwych czy uszkodzonych produktów, będzie nam też łatwiej wyegzekwować gwarancję, zwrot kosztów lub wymianę produktów, od polskich producentów.
To samo tyczy się lokalnych usługodawców. Szukając firmy zajmującej się wykańczaniem mieszkań w Krakowie, warto sprawdzić, gdzie rzeczywiście znajduje się jej siedziba. Wiele usługodawców świadczy bowiem swoje usługi w całej Polsce, ale z główną siedzibą w jednym miejscu. Dojazdy ekipy do mieszkania, często przez kilka miesięcy prac remontowych lub wykończeniowych, mogą znacząco wpłynąć na koszt usługi. Firmy działające lokalnie mogą wykończyć mieszkanie taniej, między innymi, dzięki krótszym i tańszym dojazdom.
Porównuj wyceny i sprawdzaj opinie
Tak samo jak przy wyborze materiałów, szukając firm wykończeniowych lub remontowych, zawsze najpierw należy sprawdzić, jakie mamy opcje. Dlatego, warto umówić się na spotkania z konsultantami, które pozwolą nam oszacować, na jaki standard wykończenia możemy sobie pozwolić w danym budżecie. Bardzo często po takim spotkaniu otrzymamy darmową wycenę remontu, która da nam już wartościowe porównanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, upewnijmy się, co dokładnie wchodzi w skład takiej wyceny. Niektórzy usługodawcy nie uwzględnią w niej np. kosztów robocizny lub kosztu wyposażenia, a ma to znaczący wpływ na finalną kwotę remontu. Tylko z pełnymi danymi jesteśmy w stanie obiektywnie porównać usługi.
Mimo wszystko cena nie zawsze powinna być dla nas decydującym motywem. Za dobrą jakość trzeba zapłacić, lecz porządnie wykonana usługa pozwoli nam zaoszczędzić kosztownych poprawek i cieszyć się długo pięknym mieszkaniem. Obecnie, nie jest łatwo znaleźć dobrych fachowców, a dodatkowo czas oczekiwania na rozpoczęcie przez nich prac remontowych to często kilka miesięcy. Jeżeli więc fachowiec o dłuższym stażu nie cieszy się zainteresowaniem wśród klientów, powinno nam to dać do myślenia. Pamiętajmy zawsze o sprawdzeniu opinii w internecie i, w miarę możliwości, korzystaniu z usług fachowców z polecenia.
Postawienie na jakościowe produkty i usługi może będzie droższe, ale pozwoli nam zaoszczędzić na remoncie mieszkania w perspektywie długofalowej. Nie oznacza to jednak, że zawsze za wyższą cenę dostaniemy lepszą jakość. Dlatego, żeby tanio wyremontować mieszkanie należy, przede wszystkim:
- porównywać ceny materiałów i usług,
- ograniczyć ilości i koszty dostaw,
- sprawdzać zamienniki rodzimych marek i ofertę lokalnych usługodawców,
- a także czytać opinie i korzystać z fachowców z polecenia.
Zobacz, ile kosztuje remont mieszkania w 2023
Zobacz również nasz film, w którym omawiamy, ILE KOSZTUJE WYKOŃCZENIE MIESZKANIA W 2023 ROKU.