Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Na etapie planowania i projektu mieszkania zawsze pojawia się pytanie o serce domu, czyli kuchnia zamknięta czy otwarta? Zastanawiając się, którą opcje wybrać do swojego mieszkania warto zapoznać się z wadami i zaletami danych rozwiązań. PRZECZYTAJ i zobacz jaka kuchnia, otwarta czy zamknięta, lepiej dopasuje się do Twoich potrzeb.
Kuchnia otwarta
Kuchnia otwarta na salon jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Szczególnie w mniejszych metrażach, powiększa optycznie pomieszczenie i daje poczucie otwartej przestrzeni. Jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu, aby nie tylko była funkcjonalna, ale i designerska? Zaletą otwartej kuchni na pewno jest wspólnota, jaka tworzy się między domownikami podczas przygotowywania posiłków. Daje możliwość spędzenia razem czasu w części kuchennej i salonowej jednocześnie. Warto również wspomnieć o oszczędności związanej z otwartą kuchniąnikamy ścian na rzecz większej przestrzeni, pojawia się również oszczędność materiałów czy energii związanej z doświetleniem pomieszczenia.
Plusy kuchni otwartej
Dla osób posiadających dzieci plusem będzie też to, że pozwala mieć pociechy na oku podczas codziennego przygotowywania posiłków. Dodatkowo istnieje opcja rozdzielenia części kuchennej z częścią salonu wyspą kuchenną, która wcale nie zabiera otwartej przestrzeni. Oprócz funkcji rozdzielenia być też dodatkowym miejscem do przechowywania i estetycznym dodatkiem do wystroju wnętrza. Wybierając kuchnię otwartą czy zamkniętą, możemy łatwo porównać wady i zalety tych dwóch różnych rozwiązań.
Minusy otwartej kuchni
Minusem kuchni otwartej na salon jest zapach przygotowywanych potraw, który może roznosić się po całej otwartej przestrzeni. Dlatego podczas wyboru wentylacji, warto wybrać taki system, który będzie dostosowany do gabarytów pomieszczeń. Sposób odprowadzania powinien być z kolei dopasowany do rodzaju wentylacji.
Kuchnia zamknięta
W przypadku kuchni zamkniętej ten problem na pewno będzie mniejszy. Również hałas sprzętów kuchennych zapewne będzie słyszalny w części salonowej, czego unika się, posiadając kuchnię zamkniętą. Biorąc pod uwagę opcji kuchni jako osobnego pomieszczenia, pamiętajmy o tych plusach. Kolejną zaletą kuchni zamkniętej jest fakt odizolowania niebezpiecznych sprzętów czy ostrych przedmiotów „za zamkniętymi drzwiami”. Jest to na pewno pomocne na przykład dla rodzin z dziećmi. Minusy kuchni zamkniętej Tworząc swoje wymarzone mieszkanie z kuchnią zamknięta, zwróćcie uwagę na odizolowanie się podczas gotowania od innych domowników. Przy tego typu kuchniach często pojawia się też problem z oświetleniem. Zazwyczaj są to małe pomieszczenia ze słabym dostępem do światła. Doświadczamy w nim braku przestrzeni i często nie udaje się zorganizować miejsca na stół jadalniany.
Jak zaaranżować ściany nad blatem w kuchni?
A może i jedno i drugie?
Istnieje również opcja dla niezdecydowanych, którzy nie wiedzą, czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta. Nawet sugerując się opiniami innych, często trudno wybrać idealną wersję dla swojego mieszkania. Kompromisem może być kuchnia wpół zamknięta, która rozdzieli te dwa pomieszczenia jednocześnie nie zamykając do końca kuchni na salon. Do rozdzielenia może służyć parawan, otwarty regał, drzwi przesuwne. Chociaż najczęstszym rozwiązaniem jest duża wyspa z szafkami lub ścianka działowa, lub umieszczenie kuchni we wnęce.
Kuchnia zamknięta czy otwarta? Podsumowanie
Decyzja czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta jest na etapie planowania nie lada wyzwaniem. To kiedy warto, jest mieć przestrzeń otwartą, a kiedy zamknięta uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Są to m.in. powierzchnia mieszkania, jego układ, oczekiwania względem funkcjonalności i osobiste preferencje. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy indywidualnie pomogą dobrać idealną opcję.