Szukając mieszkania zwykle stajemy przed pytaniem – rynek pierwotny, czy rynek wtórny w Krakowie? Zwłaszcza w dużych miastach różnica między mieszkaniem z rynku wtórego a pierwotnego może być bardzo duża. Dotyczy ceny, lokalizacji i kwestii wykończenia. Czym dokładnie różni się rynek pierwotny a wtórny? W dzisiejszym artykule porównamy koszty mieszkania w Krakowie i powiemy, na co przygotować się przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego a pierwotnego.
Zalety mieszkań z rynku wtórnego w Krakowie
Mieszkanie z rynku wtórnego w dobrym stanie ma tę korzyść, że będziemy mogli zacząć przeprowadzkę praktycznie od razu po zakupie. Nie musimy więc czekać więc na ukończenie inwestycji, jak przy mieszkaniu deweloperskim, bo jest to zawsze istniejące już mieszkanie.
W Krakowie mieszkania z rynku wtórnego dostaniemy też w dobrych lokalizacjach, w których nie tworzą się już nowe zabudowy — na Starym Mieście, Kazimierzu czy Starym Podgórzu. To sprzyja bliskości sklepów, restauracji, szkół i innych udogodnień, które funkcjonują w tych miejscach od lat. Mieszkanie z rynku wtórnego w dobrym stanie i w dobrej lokalizacji będzie jednak zdecydowanie droższe…
Wady mieszkań z rynku wtórnego w Krakowie
Po pierwsze, dobrze utrzymane mieszkania z rynku wtórnego w centrum miasta jak Kraków są zdecydowanie droższe, ponieważ nie ma ich wiele. Czasami zdarza się, że ktoś wystawia takie mieszkanie po swoich rodzicach czy dziadkach w zabytkowej kamienicy i w dobrej cenie, bo mieszka za granicą czy nie zna cen rynkowych. Wiele osób tylko czeka na taką okazję, więc kupiec znajduje się praktycznie od razu.
Najczęściej jednak, jeżeli decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego, chcemy dostosować je do swoich potrzeb. Bardzo prawdopodobne, że jest też w stanie, który wymaga kompleksowego remontu. Duża część krakowskich kamienic pochodzi z końca XIX wieku lub jest nawet starsza. Wszelkie renowacje, jeżeli były wykonywane, to też 20-30 lat temu. Remont mieszkania z rynku wtórnego stanowi niestety niemały wydatek. Wszystko zależy dokładnie od tego, jakie prace będą musiały zostać wykonane, a to często okazuje się dopiero na etapie remontu. Konieczność wymiany instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, zrywania starych podłóg, wymiana drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Położenie nowych gładzi, a w ekstremalnych przypadkach nawet wymiana tynków.
Kompleksowy remont mieszkania z rynku wtórnego jest zdecydowanie droższy niż wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego. O ile w mieszkaniu z rynku pierwotnego wchodzimy do czystego, pustego mieszkania, o tyle przy rynku wtórnym musimy wykonać wiele pracy. Między innymi skucie płytek czy demontaż starych mebli i armatury, które dopiero pozwolą na urządzenie mieszkania po swojemu. Ile kosztuje remont mieszkania z rynku wtórnego? Przybliżoną kalkulację przedstawiliśmy w tabeli poniżej.
Zalety mieszkań z rynku pierwotnego w Krakowie
Przewagą mieszkania z rynku pierwotnego a wtórnego jest możliwość wykończenia go dokładnie tak, jak chcemy od początku. Przede wszystkim, współczesne mieszkania są tworzone pod współczesne potrzeby. Ich kształt, układ i liczba pokoi czy chociażby przewidziane miejsce na przechowywanie są od początku budowania bloku dostosowywane do standardowego klienta. Na krakowskim rynku działa wiele deweloperów, który oferują nowe mieszkania w różnym metrażu, lokalizacji i standardzie. Możemy wybierać od niewielkich kawalerek po ponad 100 metrowe mieszkania. Wybór mieszkań deweloperskich jest więc dużo większy niż mieszkań z rynku wtórnego.
Wady mieszkań z rynku pierwotnego w Krakowie
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego zawsze będzie jednak wiązał się z koniecznością wykończenia mieszkania. Żeby móc wprowadzić się do mieszkania, będziemy musieli wykończyć przynajmniej łazienkę i kuchnię, a także wyposażyć się w podstawowe meble. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego, jeżeli nie jest w złym stanie, remont będziemy mogli odłożyć w czasie. Ile kosztuje wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego? Średnią cenę wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego przedstawiliśmy w tabeli poniżej.
Największym minusem mieszkania z rynku pierwotnego jest długi czas oczekiwania na odbiór. Z uwagi na wysoki popyt, często musimy dokonać wstępnej rezerwacji i uiścić pierwszą ratę jeszcze zanim nowy budynek w ogóle powstanie. Oprócz czasu oczekiwania na sam odbiór mieszkania musimy doliczyć jeszcze czas jego wykończenia. Dlatego najlepiej poszukać projektanta i firmy wykańczającej pod klucz już na etapie umowy rezerwacyjnej z deweloperem. Mimo wszystko, wybór mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z tym, że na przeprowadzkę do mieszkania możemy czekać nawet kilka lat.
Mieszkania rynek wtórny a pierwotny — cena
Ciężko porównywać koszt zakupu mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. W obu przypadkach cena będzie różna w zależności od metrażu, lokalizacji i standardu, a także będzie podlegała negocjacji. Z naszego doświadczenia możemy jednak porównać cenę REMONTU mieszkania z rynku wtórnego i WYKOŃCZENIA mieszkania z rynku pierwotnego. Żeby obiektywnie porównać te koszty, zrobiliśmy uśrednioną wycenę dla mieszkania ok. 55m2, trzypokojowego z jedną łazienką, czyli o dość standardowym metrażu. Jest to poglądowa kalkulacja, a indywidualną wycenę przygotowujemy w Loftful zawsze w oparciu o inwentaryzację i ustalenia z klientem.
Założyliśmy, że chcemy kompleksowo wyremontować mieszkanie z rynku wtórnego. Tak naprawdę, będzie wiązało się to z koniecznością przywrócenia tego mieszkania do stanu pierwotnego. Oznacza to szereg czynności, które musimy wykonać, zanim zaczniemy urządzać mieszkanie po swojemu — wypisaliśmy je w tabeli pod spodem. Dopiero wtedy możemy przystąpić do wykończenia właściwego, takiego jak w przypadku mieszkania deweloperskiego.
Przedstawiona kalkulacja jest poglądowa i bazujemy w niej na cenach wykończenia mieszkań naszych klientów. Nie wiemy, jakie niespodzianki mogą pojawić się przy remoncie mieszkania z rynku wtórnego. W bardzo starych kamienicach budowanych np. na krakowskim Pogórzu niekiedy ocieplano ściany kocami, które następnie utwardzano tynkiem. Wymiana tynków to dodatkowy koszt nawet 20-30 tysięcy. Dodatkowym kosztem będzie też wymiana okien. Jeżeli są w złym stanie – w zależności od ich ilości, wymiaru i typu to ok. 15-30 tysięcy.
Podstawowym elementem, jest natomiast wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, którą w Loftful wykonujemy ZAWSZE podczas remontów mieszkań z rynku wtórnego. Mieszkania z rynku wtórnego to niestety często puszka Pandory – wszystko jakoś działa do momentu rozpoczęcia remontu. Wszelkie prace mogą naruszyć i tak już nadwyrężone rury i nie warto ryzykować zalaniem świeżo wyremontowanego mieszkania.
Cena wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego lub, po pracach remontowych, z rynku wtórnego jest natomiast zależna od standardu, jaki wybierzesz. Naszych klientów w Loftful, wykończenie 55-metrowego mieszkania kosztuje między 80 a 120 tysięcy. Możesz jednak urządzić mieszkanie tej samej wielkości za dużo wyższą cenę – wszystko zależy od materiałów i mebli, jakie wybierzesz. Decyzja zawsze zależy od Twoich preferencji i budżetu.