Samodzielne projektowanie wnętrz
Decydując się na wykończenie mieszkania chcemy, aby było wyjątkowe, zależy nam na każdym szczególe. Chcemy czuć się w mieszkaniu komfortowo. Warto jednak kierować się zasadą, że nie wszystko do siebie pasuje i należy dokładnie przemyśleć każdy zakup. Podczas wykańczania mieszkania, kupujemy przedmioty, które nie do końca ze sobą współgrają, przez co wnętrza nie są konsekwentne i wydają się chaotyczne. Dlatego w tym artykule przedstawimy jakich błędów nie popełniać, jeśli decydujemy się samodzielnie zaprojektować mieszkanie
Decydując się samodzielnie zaprojektować mieszkanie, nie udaje nam się urządzić wnętrza, tak jak byśmy chcieli. Dlaczego?!
1. Brak projektu
Stworzona przez projektantów koncepcja pozwoli wyciągnąć z danej przestrzeni sto procent jej możliwości funkcjonalnej. Podczas rozmowy z inwestorem architekci przeprowadzają analizę funkcjonalną i stylistyczną, dzięki której finalna realizacja będzie uszyta na miarę pod klienta. Poprzez rozwiązania stylistyczne domownicy będą czuć się dobrze w swoich mieszkaniach. Nasze wnętrza są miejscami, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Ważne jest to, aby dom był miejscem, do którego chcemy wracać. Zatem przemyślany projekt jest pierwszym krokiem, o który musimy odpowiednio zadbać. Dobry projekt jest sukcesem do stworzenia funkcjonalnego i spójnego wnętrza, który prowadzi do radości użytkowania.
2. Zbyt mało oświetlenia / źle rozplanowane oświetlenie
Na to zdecydowanie musimy uważać, jeżeli chcemy samodzielnie zaprojektować mieszkanie. Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów projektu mieszkania. Nieodpowiednio przewidziane punkty sieci elektrycznej wpłyną na to, jak będzie wyglądało wnętrze oraz jak łatwo bądź trudno, będzie się je użytkowało. Rozróżniamy trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe ( tak zwane robocze ) oraz dekoracyjne. Oświetlenie ogólne to rodzaj opraw, które w późniejszych godzinach rozświetlają przestrzeń, dzięki czemu łatwiej jest nam funkcjonować w godzinach wieczornych. Drugim typem jest oświetlenie miejscowe, bardzo ważne podczas prac przy biurku lub podczas gotowania, to ten rodzaj opraw doświetla obszary robocze. Optymalna jasność i ukierunkowanie podnosi funkcjonalność i łatwość pracy. Ostatnie jest oświetlenie dekoracyjne, dzięki któremu we wnętrzu możemy wprowadzić ciekawe i przyjemne smugi światła na sufitach lub ścianach. Takie oświetlenie jest kluczem do stworzenia przytulnej i intymnej atmosfery. Należy zatem już na etapie projektu przewidzieć wszystkie przeniesienia punktów elektrycznych tak, aby wnętrze było odpowiednio oświetlone. Warto również dołożyć dodatkowe punkty świetlne, jeśli jest ich niewystarczająco. W zależności od zastosowanego oświetlenia wnętrze może wyglądać inaczej, mieć inny charakter, a nawet jakość życia może się podnieść.
3. Zbyt duża ilość mebli we wnętrzu – zagracanie mieszkania
Często w mieszkaniach umieszczona jest za duża ilość mebli, co powoduje, że mieszkanie wydaje się mniejsze. Co jakiś czas, a koniecznie podczas przeprowadzki powinniśmy pozbyć się zbędnych rzeczy z domu. Przetrzymywanie starych ubrań, książek, do których już nigdy nie zajrzymy powoduje, że brakuje nam miejsca na przedmioty przydatne, a funkcjonowanie w takim mieszkaniu jest uciążliwe i niewygodne. Jeżeli chcemy samodzielnie zaprojektować mieszkanie, nie dajmy ponieść się szałowi zakupów. Mniej znaczy więcej.
4. Zbyt mała ilość mebli w pomieszczeniu
Tak jak zbyt duża ilość mebli powoduje optyczne zmniejszenie wnętrza, tak zbyt mała może powodować poczucie pustki. Mieszkania bez wyposażenia są zimne i przytłaczające. Jeśli się tak czujemy, dobrą decyzją jest rozważyć kupno nowej pasujących już do posiadanych mebli zabudowy Mała ilość miejsca do przechowywania, może powodować poczucie bałaganu, jeśli przedmioty nie mają swojego miejsca i są na widoku. Brak przestrzeni do przechowywania powoduje nieład i psuje ogólny odbiór wnętrza. Powinniśmy kierować się zasadą „wszystko ma swoje miejsce”.
5. Niewłaściwe zaprojektowanie przestrzeni
We wnętrzu należy umieścić wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, tak aby nie utrudniały przemieszczania się po pomieszczeniu. Aby temu zapobiec należy prawidłowo zaprojektować strefy i rozważyć ciągi komunikacyjne. Brak kolizji w przestrzeni oraz wygodne przejścia będą zbawienne w funkcjonowaniu mieszkania przez lata. Rozwiązaniem jest zaprojektować kilka wersji rzutu mieszkania, a następnie wybrać optymalny i dostosowany do charakteru życia układ.
6. Mieszające się style
Podczas projektowania mieszkania należy zdecydować się na jeden styl w całym wnętrzu ewentualnie styl przewodni. Konsekwentne podejmowanie decyzji i podążanie za nurtem usprawni proces projektowy, a całe mieszkanie będzie spójne.
Podsumowanie
Przed podjęciem decyzji o wykończeniu wnętrza należy przeanalizować czy damy radę samodzielnie zająć się wykończeniem wnętrza. Podjęte w tym artykule problemy projektowe to tylko część, o których trzeba pamiętać podczas układania koncepcji. Warto skorzystać z usług projektantów, aby projekt wnętrza był taki, o jakim marzymy.
Dzięki pomocy architektów wnętrz możemy zaoszczędzić dużą ilość czasu, nie będziemy czuć się rozczarowani, że efekt nie jest taki, jak myśleliśmy. Dzięki umiejętnością projektantów możemy zobaczyć w postaci wizualizacji jak nasze mieszkanie, może wyglądać i to jeszcze przed remontem. Wykonane wizualizacje rozwieją wszelkie wątpliwości, a my zaoszczędzimy sobie stresu oraz fundusze na nietrafne próby. Projektanci mają doświadczenie, zatem czujnie zwrócą nam uwagę, co powinniśmy zmienić i czego nie powinnyśmy robić.
Dlatego samodzielne projektowanie wnętrz to nie zawsze świetny pomysł.