Najważniejszym pytaniem, które możemy zadać sobie podczas decyzji o remoncie to jego koszt. Dlatego też z Naszej strony już na samym wstępie współpracy pada pytanie o budżet, jaki klient chce przeznaczyć na wykończenie mieszkania. Przewidzenie potrzebnej kwoty nie należy do najłatwiejszych, a złe oszacowanie budżetu może doprowadzić do niepotrzebnych kompromisów, obniżenia swoich oczekiwań względem tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, a nawet zatrzymania lub opóźnienia wykończenia z powodu braku środków. Zobaczcie, ile kosztuje remont w 2023!
Aby tego uniknąć, nagraliśmy dla Was film, który pozwoli Wam poznać przynajmniej orientacyjną kwotę do przygotowania na wykończenie swojego mieszkania. Znajdziecie go na końcu wpisu!
Co wpływa na koszt remontu?
Cena wykończenia mieszkania pod klucz składa się z wielu czynników, dlatego na wstępie należy trzymać się pewnych założeń.
Po pierwsze, w naszym wyliczeniu zakładamy, że mieszkanie jest w stanie deweloperskim. Jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba wziąć pod uwagę i doliczyć koszt przywrócenia mieszkania do stanu deweloperskiego. Kwotę tego typu przygotowania mieszkania wylicza się zależnie od jego stanu i metrażu. Może składać się na nią m.in. wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wyburzenie ścian z wyniesieniem gruzu, skuwanie płytek, usunięcie starych paneli i listew przypodłogowych, wyrównanie posadzek i ścian w łazience oraz demontaż starych mebli i armatury łazienkowej z utylizacją czy demontaż drzwi z przygotowaniem pod nowe. Oczywiście, nie wszystkie te prace muszą być konieczne w każdym przypadku, ale chcąc wyremontować mieszkanie z rynku wtórnego, zawsze trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami remontowymi względem mieszkania w stanie deweloperskim, teoretycznie przygotowanego pod prace wykończeniowe.
Po drugie temat omówiony został w styczniu 2023 roku, jeśli przeczytasz to i obejrzysz nasz film później, ceny mogą być nieaktualne. Ceny omówione w filmie są cenami obowiązującymi w Krakowie, co może się różnić szczególnie w mniejszych miejscowościach w Polsce, gdzie koszty przede wszystkim robocizny mogą być dużo mniejsze. Zakładamy też, że wycena dotyczy samego wykończenia bez wyposażenia tzn. bez lamp, AGD, mebli czy innego sprzętu ruchomego. Koszt większości tych rzeczy jesteśmy w stanie obliczyć sami za pomocą np. listy zakupowej z internetu. Standard wykończenia – jest bardzo subiektywny, dlatego założyliśmy trzy warianty, które przedstawiliśmy na grafice oraz dokładniej opisaliśmy w filmie.
I na końcu zakres prac – jako bardzo indywidualna kwestia ciężko aby każdy mógł się utożsamić, natomiast założenia omówione w filmie, zakładając że instalacje i ściany pozostaną na swoim miejscu dadzą wam już pełniejszy obraz oszacowania kosztów wykończenia.
Zakładamy, że:
- gruntujemy i malujemy ściany oraz sufity
- robimy gładzie na ścianach oraz sufitach (tylko Standard 2 i 3)
- układamy listwy przypodłogowe z wykończeniem typu listwa, korek
- montujemy drzwi z osprzętem
W łazience:
- robimy hydroizolację
- układamy płytki z cięciem 45 stopni, fugowaniem i elementami wykończenia
oraz montujemy:
- brodzik/odpływ liniowy
- kabinę prysznicową
- stelaż podtynkowego wraz z misą WC
- deszczownicę
- umywalkę z baterią
Obliczenie kosztów podzieliliśmy na pięć kategorii abyście mogli lepiej dopasować je do swoich potrzeb:
Projekt
Zakładamy, że jest robiony przez projektanta wnętrz, dlatego jego cena szacunkowa będzie podana. Jeżeli ktoś go nie potrzebuje będzie można ją sobie odliczyć. My jednak zachęcamy do współpracy z projektantami aby uniknąć kosztownych błędów remontowych. Pomagają oni również zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Będąc na bieżąco z tematem aranżacji mogą zasugerować o wiele lepsze rozwiązania.
Ekipa wykończeniowa
Zakładamy, że jest to firma prowadząca działalność gospodarczą co daje gwarancję na wykonywane prace. Zapewne jest szansa zaoszczędzenia pieniędzy biorąc kogoś “na lewo”. My natomiast radzimy dużą ostrożność, ze względu na ryzyko przedłużenia czasu remontu, zabrania przez ekipę zaliczki i nieprzystąpienia do pracy. Lub nawet niedokładnej pracy, po której konieczne będą duże poprawki lub nawet całkiem nowy remont.
Materiał budowlany
Wliczone zostało tu wszystko czego nie widać na pierwszy rzut oka, tzn. kleje, gładzie, podkłady pod panele czy wałki, zabezpieczenie itp. wliczone zostały również farby.
Materiał wykończeniowy
W obliczeniach uwzględnione zostały zapasy np. płytek czy paneli. Co najważniejsze nawet w najtańszym standardzie zostały założone materiały minimum przyzwoite jakościowo.
Pozostałe koszty
Koszty takie jak transport, wnoszenie materiałów, utylizacja śmieci, sprzątanie, szacunkowe błędy, które mogą się pojawić, ale o tym dokładnie mówimy w naszym filmie.
Więc jaki będzie koszt remontu?
Przygotowaliśmy tabelę z przykładowym wyliczeniem kosztu remontu:
Jaki jest wniosek?
Pierwszym z nich jest taki, że największym kosztem podczas remontu okazuje się być łazienka. Nie możemy jej jednak pominąć podczas remontu. Cena wykończenia na m2 przy większym mieszkaniu jest zwykle niższa niż przy mniejszym. Istnieje od tego wyjątek opisany filmie, do którego polecam zajrzeć od razu, gdyż jest to jeden z najważniejszych punktów. Cena zużytych materiałów często nie ma dużego wpływu na cenę ekipy. Zazwyczaj każda ekipa za m2 weźmie tyle samo niezależnie od tego, ile wyniosły nas materiały. Może się nawet okazać, że przy tańszym materiale ekipa będzie chciała policzyć drożej. Dzieje się tak rzadko i powinno tylko wtedy, jeżeli pojawi się problem z jego montażem spowodowany jakością materiału.
Na koniec jeszcze raz zachęcamy do obejrzenia filmu, który pomoże jeszcze lepiej oszacować koszt swojego remontu!