Podejmując decyzję o samodzielnym przeprowadzeniu remontu, najczęściej kierujemy się chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. Ale czy na pewno remont na własną rękę pozwoli nam zaoszczędzić? W tym artykule omówimy ukryte koszty samodzielnego remontu mieszkania.
1. Koszt alternatywny naszego czasu
Nasz czas jest zdecydowanie jednym z większych ukrytych kosztów remontu na własną rękę. Wykończenie od stanu deweloperskiego mieszkania 50m2 dla osoby, która nie ma doświadczenia wykończeniowego może zająć ponad 700 roboczogodzin. Poza czasem samych prac wykończeniowych trzeba wziąć pod uwagę m.in. czas nauki czy robienia zakupów. W jednym z komentarzy, które dostaliśmy od Was, komentujący obliczył, że na własnoręcznym remoncie spędził 1200 godzin. Wyliczając koszt takiego remontu po średniej stawce na rękę tj. 30zł netto, sam jego czas był warty 36.000zł, czyli dużo więcej niż musiałby zapłacić za wykonanie go przez ekipę remontową. Jest to też czas, który często moglibyśmy wykorzystać na inne, bardziej dochodowe zajęcia.
2. Przedłużający się remont
Niezależnie od tego, jak wyceniamy nasz czas, trzeba mieć świadomość, że profesjonalna ekipa remontowa zawsze wykona remont szybciej niż osoba bez doświadczenia. Musimy bowiem poświęcić dodatkowy czas na naukę czy poprawki błędów, których nie popełni fachowiec. Efektem przedłużającego się remontu, będzie późniejsza przeprowadzka do nowego mieszkania, co wygeneruje nam kolejne ukryte koszty remontu, takie jak czynsz za wynajmowane mieszkanie lub braku czynszu za mieszkanie, jeżeli po remoncie planujemy je wynajmować. Nawiązując do przytoczonego wcześniej komentarza, 1200 godzin daje nam 6 miesięcy samodzielnego remontu wobec 2 lub 3 miesięcy przy tym samym remoncie wykonywanym przez sprawną ekipę remontową.
3. Koszt sprzętu
Kolejnym ukrytym kosztem remontu na własną rękę są narzędzia i sprzęt potrzebne do przeprowadzenia remontu, o których często zapominamy wyliczając budżet. Zakup narzędzi jest kosztowny i nieopłacalny, ponieważ najprawdopodobniej nie wykorzystamy ich ponownie. Zwykle będzie też gorszy jakościowo niż sprzęt profesjonalnej ekipy remontowej i będziemy musieli nauczyć się z niego korzystać, co znowu zwiększy czas alternatywny przedłużającego się remontu, a co za tym idzie jego koszt. Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że poprzez niewłaściwe korzystanie ze sprzętu, uszkodzimy go, a gwarancja nie obejmie jego naprawy lub wymiany.
4. Poprawki
Remontując mieszkanie bez doświadczenia naturalnym jest, że popełniamy błędy. Może to później wpływać na aspekt wizualny naszego mieszkania, jak położone krzywo płytki, co może nieść kolejne koszty. O ile zakup dodatkowej ilości farby w przypadku złego pokrycia ścian niekoniecznie nadwyręży naszą kieszeń, o tyle naprawa niewłaściwie poprowadzonej instalacji wodnej i zalanie świeżo wyremontowanego mieszkania będą już kosztowne i czasochłonne.
5. Brak fachowej wiedzy
Najgorsze błędy popełniamy jednak przez brak fachowej wiedzy, takiej jak nieznajomość aktualnych przepisów budowlanych, techniki odpowiedniego doboru materiałów czy ustalania harmonogramu prac. Częstym błędem jest ingerencja w ściany nośne, na przykład przy robieniu otworu pod drzwi. Poza kwestiami bezpieczeństwa może wiązać się to z nakazem przywrócenia mieszkania do stanu pierwotnego, co wygeneruje dodatkowe koszty i zaburzy zaplanowany układ funkcjonalny mieszkania. Takim ukrytym kosztem remontu na własną rękę może być też konieczność modyfikacji instalacji wodnej lub elektrycznej w mieszkaniu deweloperskim, na które tracimy gwarancję, decydując się na samodzielne wykonywanie remontu.
6. Bezpieczeństwo
Różnego rodzaju obrażenia lub uszkodzenia mienia są kolejną rzeczą, która zagraża nam przy remoncie na własną rękę. Najczęściej wynikają one z braku fachowej wiedzy i umiejętności posługiwania się profesjonalnymi narzędziami. Mogą prowadzić do poważnych wypadków i kontuzji, jak upadek z drabiny czy porażenie prądem. Przy nieuprawnionej ingerencji w instalację gazową, możemy nieumyślnie doprowadzić do nieszczęścia, za co dodatkowo odpowiadamy przed prawem. Warto również pamiętać o kwestii ubezpieczenia. Profesjonalne ekipy remontowe są zwykle ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, która pokrywa koszty ewentualnych szkód powstałych w trakcie wykonywania prac.
7. Jakość wykonania i ponowny remont
Niewłaściwie przeprowadzony remont może prowadzić do konieczności jego powtórzenia lub naprawy, co wpływa na ostateczny koszt całej inwestycji. Trzeba również pamiętać, że jakość wykonanych prac ma wpływ na wartość nieruchomości. Jeżeli remont został przeprowadzony nieprofesjonalnie, będziemy musieli zainwestować w poprawki. Oznacza to kolejne koszty związane z materiałami, narzędziami i ewentualnym zatrudnieniem fachowców. Możemy również zaakceptować niedoskonałości wykonawcze, ale prawdopodobnie obniżą one wartość mieszkania w przypadku chęci sprzedaży.
Podsumowując…
Decyzja o przeprowadzeniu remontu we własnym zakresie wiąże się z szeregiem kosztów, które warto uwzględnić przed rozpoczęciem prac. Bazując na naszych doświadczeniach, są to przede wszystkim koszty:
- alternatywne naszego czasu,
- przedłużającego się remontu (np. konieczność dłuższego wynajmu obecnego mieszkania),
- wynajmu lub zakupu potrzebnych narzędzi i sprzętu,
- poprawek i napraw wynikających z braku fachowej wiedzy,
- związane z bezpieczeństwem i wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia,
- oraz ryzyko dodatkowych kosztów związanych z ponownym remontem lub obniżeniem wartości mieszkania.
Oczywiście nie wszystkie te problemy i koszty mogą zaistnieć u Was. Samodzielny remont może okazać się korzystny w przypadku prac na mniejszą skalę. Ważne jest jednak, żeby przemyśleć powyższe kwestie przed rozpoczęciem samodzielnego remontu.