Jak wyciszyć pokój? 3 sposoby na wygłuszenie pomieszczenia

Kamil Bielak

Table of Contents

Każdy, kto mieszka w dużym mieście jak Kraków lub po prostu przy ruchliwej ulicy wie, że jak ważna jest odpowiednia izolacja akustyczna domu czy mieszkania. Wygłuszenie pomieszczenia może przynieść ogromną ulgę w codziennym życiu. Uszczelnienie drzwi i okien, izolacja ścian oraz odpowiednie wykorzystanie mebli i dekoracji okiennych to tylko niektóre sposoby na poprawę komfortu akustycznego w domu. Jak wyciszyć pokój? W tym artykule omawiamy najważniejsze metody izolacji akustycznej, podkreślając znaczenie wyboru odpowiednich materiałów i technik. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się spokojem w zaciszu własnego domu, bez względu na natężenie hałasu z zewnątrz.

1. Zastosowanie materiałów izolacyjnych

Izolacja akustyczna pomieszczeń to temat, który zyskuje na znaczeniu w miarę wzrostu gęstości zaludnienia i poziomu hałasu w naszym otoczeniu. Osoby zastanawiające się, jak wyciszyć pokój, powinny rozważyć różne rodzaje materiałów izolacyjnych, które mogą być stosowane do ścian, sufitów i podłóg. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na skuteczne wygłuszenie ścian czy innych elementów konstrukcyjnych wnętrza.

WYCISZENIE ŚCIANY

Jednym z popularnych materiałów są przedścianki akustyczne, czyli rodzaj piankowej płyty pochłaniającej dźwięki. Taką warstwę dodatkowo zabezpiecza się gumową matą, a następnie wyrównuje powierzchnię płytą karton-gips. Pianki akustyczne zapewniają dodatkową barierę dźwiękochłonną i są stosunkowo łatwe w instalacji – nie wymagają stelaża. Inną opcją jest wełna mineralna – doskonały  izolator akustyczny i termiczny. Umieszczona w przestrzeni między ścianami może znacznie zmniejszyć przenikanie dźwięków. Jej montaż wymaga zamocowania specjalnych profili pomiędzy którymi umieszcza się wełnę z zachowaniem 1 cm odstępu od ściany. Na obie opcję możemy zdecydować się przy wykończeniu mieszkania pod klucz lub remoncie. Wystarczy oczyścić ścianę do tynku, zagruntować, a następnie nałożyć wybrany system izolacyjny. Należy jednak pamiętać, że każda izolacja zmniejszy nam pomieszczenie. Najcieńsze pianki akustyczne wraz z obudową karton-gipsową dodają minimum 10 cm grubości. 

wyciszenie ściany

WYCISZENIE SUFITU

W przypadku sufitów często wykorzystuje się podwieszane systemy akustyczne, które nie tylko izolują od dźwięków przenoszonych przez konstrukcję budynku, ale również poprawiają akustykę wewnątrz pomieszczenia. Najpopularniejsze są pianki kauczukowe lub poliuretanowe w formie płyt. Przed ich instalacją, nakłada się na strop specjalną matę dźwiękoszczelną oraz izoluje narożniki ścienne kauczukową taśmą. Piankowe płyty montuje się na metalowych konstrukcjach, przyczepionych antywibracyjnymi mocowaniami. Dla wyrównania powierzchni, całość zamyka się cienką warstwą okładziny. Taka izolacja pozwala zredukować hałasy od sąsiadów z wyższego piętra, jednak należy mieć na uwadze, że również opuszcza nam sufit o minimum 10 cm.

jak wyciszyć pokój

WYGŁUSZENIE PODŁOGI

Wygłuszenie pomieszczenia to także kwestia odpowiedniej izolacji podłóg. Tutaj sprawdzą się specjalne podkłady akustyczne pod panele lub wykładziny dywanowe, które redukują przenoszenie dźwięków krokowych oraz drgań. Obecnie, również w lokalach mieszkalnych, popularne są posadzki żywiczne, które w naturalny sposób zapewniają doskonałą izolację akustyczną. W nowoczesnych wnętrzach może być to bardzo efektowne rozwiązanie, dzięki któremu otrzymujemy spójną powierzchnię podłogi we wszystkich pomieszczeniach.

Na rynku istnieje kilka metod i materiałów służących do izolacji akustycznej pomieszczeń. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być uzależniony od specyfiki danego miejsca oraz rodzaju i poziomu hałasu, jaki chcemy wyeliminować. Dzięki dobrej izolacji jesteśmy w stanie zredukować hałasy nawet o kilkadziesiąt decybeli (dB)

jak wygłuszyć pokój

2. Szczelne okna i drzwi a wygłuszenie pomieszczenia

O dobre wygłuszenie wnętrza najlepiej zadbać od samego początku. Jeżeli jesteśmy jeszcze przed zakupem mieszkania, koniecznie zwróćmy uwagę na elementy stanu deweloperskiego, takie jak okna i drzwi zewnętrzne. Jest to element często pomijany przy oglądaniu mieszkania, zwłaszcza przez osoby kupujące pierwszą nieruchomość. Niestety, przepuszczalne okna i drzwi potrafią mocno uprzykrzyć spokojne funkcjonowanie. Ich wymiana wiąże się z dużym kosztem, a często jest niemożliwa lub utrudniona ze względu na nadzór konserwatora czy brak zgody od administracji.

Jeżeli natomiast przeprowadzamy gruntowny remont, który przewiduje wymianę tych elementów, lub budujemy dom od zera, zwróćmy uwagę na jakość kupowanych materiałów. W kwestii hałasu chodzi tu przede wszystkim o współczynnik RW, określający w decybelach (dB) izolacyjność akustyczną okien i drzwi. Więcej o tym pisaliśmy w innym artykule, który znajdziecie tutaj: Na czym NIE oszczędzać wykańczając mieszkanie?

Jednak nawet przy wyborze wysoko dźwiękoszczelnych drzwi i okien, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu izolacji. Chodzi przede wszystkim o wymianie uszczelek. Producenci podają, że uszczelki w drzwiach i oknach wystarczy wymieniać co 10 lat, jednak zależy to przede wszystkim od stopnia zużycia i np. wilgotności w pomieszczeniu. Pierwszym krokiem w procesie wygłuszania pomieszczenia jest zidentyfikowanie miejsc, przez które dźwięk może przenikać i uzupełnienie ubytków, kiedy tylko je zauważymy.

wygłuszenie ścian

W sytuacji, gdzie okna są już wstawione i nie izolują hałasów dostatecznie, pozostaje nam zastosowanie kilku tricków na wygłuszenie pomieszczenia bez wymiany okien. W takiej sytuacji znaczący wpływ na komfort akustyczny w pomieszczeniu będzie wybór odpowiednich zasłon i/lub rolet. Po pierwsze, materiał jest fundamentalnym elementem determinującym zdolność do tłumienia hałasu. Grube, ciężkie tkaniny takie jak welur są bardziej efektywne w pochłanianiu dźwięków niż lekkie i cienkie materiały. Dlatego też, wybierając zasłony czy rolety do pomieszczenia narażonego na nadmierny hałas, należy kierować się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością.

Dodatkowo sposób montażu zasłon ma znaczenie. Zasłony powinny być szerokie i wystarczająco długie, aby zakrywały całą powierzchnię okna oraz ramę, a nawet rozciągały się poza nią. To pozwala na stworzenie dodatkowej bariery izolacyjnej między wnętrzem a światem zewnętrznym. Warto także rozważyć użycie podszewki akustycznej, która może być dodana do istniejących zasłon w celu poprawy ich właściwości izolacyjnych.

Innym sposobem mogącym przyczynić się do redukcji hałasu są rolety zewnętrzne. Składają się z pancerza aluminiowego wypełnionego pianką poliuretanową, która pomaga zredukować dźwięki dochodzące z zewnątrz. Oczywiście jest to opcja pomocna jedynie w nocy, ponieważ równocześnie skutecznie odcina światło wpadające do pomieszczenia.

jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada

3. Meble i akcesoria pochłaniające dźwięk

Redukcja hałasu w pomieszczeniu to istotny aspekt komfortu życia, szczególnie w zgiełku miejskiej dżungli. Aby skutecznie wygłuszyć pokój, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykorzystanie mebli i akcesoriów domowych, które mogą znacząco przyczynić się do poprawy akustyki.

Na początek, kluczowym elementem jest rozmieszczenie miękkich materiałów, które pochłaniają dźwięk. Grube dywany i wykładziny mogą zmniejszyć odbijanie się fal dźwiękowych od twardych powierzchni podłóg. Dodatkowo tak jak już pisaliśmy, użycie zasłon i ciężkich firan na oknach nie tylko zapewni prywatność, ale również pomoże w absorpcji hałasu z zewnątrz. 

Kolejnym sposobem na to, jak wyciszyć pokój jest ustawienie dużych mebli tapicerowanych, takich jak sofy czy fotele, które działają jak naturalne bariery dźwiękowe. Warto także pomyśleć o dekoracji ścian za pomocą lameli, które dzięki naturalnej funkcji izolacyjnej drewna, mogą pomóc zmniejszyć hałas. Dobrym rozwiązaniem będzie też umieszczenie półek czy regałów z książkami na zewnętrznych ścianach. Są nie tylko estetycznym dodatkiem, ale również skutecznym rozwiązaniem w wygłuszeniu pomieszczenia – papier tak jak drewno sprawdza się jak izolator dźwięku.

jak wyciszyć pokój domowym sposobem

Podsumowanie:

Izolacja akustyczna pomieszczeń staje się coraz istotniejsza w miarę wzrostu gęstości zaludnienia i poziomu hałasu w otoczeniu. Istnieje wiele rozwiązań, takich jak płyty dźwiękoszczelne, wełna mineralna czy podwieszane systemy akustyczne, które pomagają wyciszyć pokój. Dodatkowo odpowiednie wykorzystanie zasłon, firan i innych dekoracji może znacząco poprawić komfort akustyczny w pomieszczeniu. Redukcję hałasu w pomieszczeniu możemy osiągnąć poprzez rozmieszczenie dywanów, ustawienie dużych mebli oraz za pomocą okładziny ściennej zdolnej do tłumienia echa. Uszczelnienie drzwi wejściowych i wewnętrznych oraz okien to kolejne skuteczne sposoby na zmniejszenie przenikania niechcianych dźwięków. Warto zastosować kombinację różnorodnych metod i materiałów zdolnych do pochłaniania dźwięków oraz inteligentne planowanie przestrzeni. Istnieje wiele sposobów na wygłuszenie pomieszczenia i stworzenie oazy spokoju we własnym domu, które mogą znacząco poprawić jakość życia mieszkańców i podnieść wartość nieruchomości.

czym wygłuszyć ścianę

Zobacz również

book
Jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu, aby nie tylko była funkcjonalna ale i designerska?
Dla wielu posiadaczy małych mieszkań w blokach czy domach problemem …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Czym różnią się płytki rektyfikowane od nierektyfikowanych?
Płytki rektyfikowane to takie poddane dodatkowej obróbce maszynowej. Taki proces …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Jak zaaranżować ściany nad blatem w kuchni?
Kuchnia to przestrzeń, która daje ogrom możliwości na aranżację oraz …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Zaplanujmy wykończenie Twojego mieszkania

Bierzemy na siebie cały proces remontu — od przygotowania projektu po wykończenie wnętrza mieszkania, co oszczędza Twój czas, stres i pieniądze. Na czas współpracy otrzymujesz indywidualnego koordynatora, która dba o sprawną obsługę, odpowiada na Twoje pytania, doradza i koordynuje jakość i przebieg prac. Wypełnij formularz, a w ciągu 24h skontaktujemy się z Tobą, aby umówić wygodny dla obu stron termin wstępnej konsultacji. Na tej rozmowie wstępnie zaplanujemy zakres prac i odpowiemy na Twoje pytania — wyczerpująco i merytorycznie. Wstępny kosztorys otrzymasz do dwóch dni od spotkania.

1
Zostaw do siebie kontakt

Jeśli posiadasz rzut mieszkania, to załącz go w wiadomości. Zostaw numer kontaktowy. Zadzwonimy w ciągu 24h.

2
Spotkajmy się

Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze oddane – to nawet lepiej. Już na podstawie rzutu możemy przygotować wstępną wycenę i zacząć projekt, dzięki czemu szybciej wprowadzisz się do mieszkania. Zapraszamy do naszego krakowskiego showroomu na spotkanie przy aromatycznej kawie.

3
Propozycja partnerskiej współpracy

Na podstawie Twoich potrzeb przygotujemy plan działania, aby doskonale zrealizować Twoją wizję.

4
Działajmy

Gdy nasza wizja na Twoje mieszkanie Ci się spodoba, rozpoczniemy współpracę. Przygotuj się na efekt WOW po zakończeniu prac.

Group 1353

Wypełnij formularz, i zamów bezpłatną konsultację