Jak urządzić przytulne mieszkanie? 🫖

Kamil Bielak

Table of Contents

Zaczął się okres jesienno zimowy, który jak co roku przyciąga nas do zostania w ciepłym, przytulnym domu lub mieszkaniu. No właśnie! Jak urządzić przytulne mieszkanie, żeby od nowa zakochać się w długich, nastrojowych wieczorach?

Wiele z nas spędza dziś bardzo dużo czasu w domu, nie tylko jesienią czy zimą, a zwłaszcza jeżeli pracujemy zdalnie. Ważne jest więc, żeby urządzając swoje cztery kąty zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale również o przytulność, żeby czuć się tu dobrze. W dzisiejszym artykule powiemy Wam, jak urządzić przytulne mieszkanie – jaki styl wnętrz wybrać, o jakie elementy zadbać, jak dobrać przytulną kolorystykę i jak dopełnić ten cosy efekt. Zobaczcie! 

W jakim stylu urządzić przytulne mieszkanie?

Nie ma jednego przepisu na urządzenie przytulnego mieszkanie, ale są style, które mogą być naszym przewodnikiem. W dzisiejszym artykule opiszemy 3 najważniejsze – styl skandynawski, styl japandi i styl rustykalny. Style te często przenikają się i czerpią z siebie nawzajem. Nic nie broni nam też mieszać elementów z różnych stylów. Możemy swobodnie czerpać z nich i dostosowywać do naszego gustu i mieszkania. Chodzi w końcu o to, żeby urządzić przytulne mieszkanie, w którym to Ty będziesz czuł/a się dobrze.

przytulne mieszkanie hygge

Przytulne mieszkanie w stylu scandi (skandynawskim)

Styl skandynawski to najbardziej popularny i najdłużej goszczący już w polskich domach styl przytulnego domu lub mieszkania. Styl ten narodził się nie bez przyczyny w krajach skandynawskich. Mała ilość słonecznych dni i niskie temperatury są typowe dla tej szerokości geograficznej. Nic dziwnego, że Skandynawowie zdecydowali się stworzyć w swoich domach ciepłą i przytulną oazę, w której mogą zaszyć się od pędzącego wokół świata. To jest właśnie podstawą duńskiej filozofii hygge, według której urządzają swoje wnętrza.

przytulne mieszkanie w stylu skandynawskim

Polski klimat również nie rozpieszcza i dlatego styl scandi (skandynawski) przyjął się również u nas. Jego podstawą są jasne ściany w odcieniach ciepłej bieli lub beżu, które odbijają jak najwięcej wpadającego światła. Jasna kolorystyka powiększa też optycznie przestrzeń, co zwiększa uczucie komfortu. We wnętrzach skandynawskich czerpiemy z natury, które również wprowadzają spokój do wnętrza. Wybierając rodzaj podłogi, postawmy na naturalne drewno lub jego zamienniki (panele laminowane lub winylowe) w jasnych odcieniach z imitacją usłojenia drewna. Do tego, w stylu skandynawskim ograniczamy ilość mebli i przedmiotów, skupiając się na ich funkcji i roli we wnętrzu.

Naturalne materiały, ciepłe wzory i przyjemne w dotyku faktury to podstawa stylu skandynawskiego, która daje efekt przytulności. W tym miejscu możemy też poszaleć z kolorem. W odmianach tego stylu, jak new nordic czy scandi chic znajdziemy plecione pufy, miękkie sofy czy wzorzyste poduszki w intensywnych odcieniach czy złote dodatki. Ich dobór zależy tak naprawdę od naszych upodobań, jednak najlepiej trzymać się ciepłych tonacji, żeby urządzić przytulne mieszkanie.

przytulne mieszkanie w stylu skandynawskim

Przytulne mieszkanie w stylu japandi

Styl japandi to super trend ostatnich kilku lat, chociaż wzorce, z których czerpie nie są wcale nowością. Styl japandi to połączenie stylu skandynawskiego ze stylistyką japońską, które mają dużo dłuższy dorobek. Za jednym i drugim stylem stoi filozofia – w stylu skandynawskim filozofia hygge, o której już pisaliśmy, a w stylu japandi filozofia wabi-sabi. Wabi-sabi wyraża tradycyjną japońską estetykę i podejście do życia. Wabi oznacza proste życie w pokorze i zgodzie z naturą, a sabi piękno przemijania i starzenia się.

przytulne mieszkanie japandi

Już po tym samym możemy stwierdzić, że styl japandi, tak jak skandynawski uwielbia naturalne formy, materiały czerpiące z natury i jasną kolorystykę. W odróżnieniu od stylu scandi nie znajdziemy tu mocnych dodatków ani odcieni. Jest to więc doskonała opcja dla tych którzy czują się lepiej w stonowanych tonacjach – bielach, beżach, drewnianych brązach i zgaszonych zieleniach.

Styl japandi przykłada też dużą wagę do jakości materiałów i mebli. Ma na to wpływ również dzisiejsza moda sprzeciwiająca się konsumpcjonizmowi. Lepiej kupić jeden, porządny mebel na lata, niż taki, który będziemy musieli zaraz wyrzucić i kupić nowy. Urządzając przytulne mieszkanie w stylu japandi wybierajmy eko materiały. Gliniane tynki na ścianach, meble z naturalnego drewna, niesyntetyczne materiały o widocznej fakturze, jak len czy bawełna. Ważne: te rzeczy nie muszą być idealne! Pęknięcie w drewnie, zaokrąglone brzegi czy nierówności na ścianach oddają naturalny charakter wnętrza. Wybierając dodatki, zachowajmy umiar – szukajmy rzeczy unikatowych, może z drugiej ręki czy od lokalnych producentów. Jak lepiej urządzić przytulne mieszkanie niż wyposażając je przedmiotami o wyjątkowej historii?

przytulne mieszkanie japandi

Przytulne mieszkanie w stylu rustykalnym

W stylu rustykalnym znowu – zobaczymy wiele punktów wspólnych ze stylem skandynawskim i japandi. To dlatego, że uczucie przytulności po prostu wywołują w nas jasne barwy i przyjemne w dotyku, naturalne materiały. Będzie to też podstawa stylu rustykalnego.

Elementem, który wyróżnia styl rustykalny od skandynawskiego czy japandi jest większa ilość różnego rodzaju dekoracji. Będzie to więc świetna opcja dla osób, które chcą urządzić przytulne mieszkanie, ale nie kosztem ograniczenia przedmiotów (czyt. opcja dla zbieraczy 😉). Jakimi elementami osiągnąć przytulny, rustykalny styl we wnętrzu?

Rustic z angielskiego oznacza wiejski, swojski. Styl rustykalny ma więc stworzyć we wnętrzu sielski klimat wiejskiego domu. Chętnie zdecydują się na niego osoby starające się żyć w nurcie slow life i zgodnie z naturą. Domowe wypieki, ręczne robótki, czytanie książek zamiast oglądania telewizji czy siedzenia w internecie. Za projektowaniem wnętrza w tym stylu nie musi oczywiście iść cała filozofia życiowa. Rustykalne mieszkanie z pewnością pozwoli nam się wyciszyć i przenieść w trochę inny świat.

przytulne mieszkanie w stylu rustykalnym

Charakterystyczne dla stylu rustykalnego będą duża ilości drewna i kamienia. Widoczne na suficie jętki z ociosanego drewna będą świetną podstawą do urządzenia domu w sielskim, rustykalnym stylu. Nawet jeżeli konstrukcja nie przewiduje jętek, możemy wykonać imitujące je belki, które umieścimy poprzecznie pod stropem. Do tego ściany pokryte naturalną cegłą (najlepiej starą, rozbiórkową) lub kamieniem dekoracyjnym w rustykalnym stylu. 

Styl rustykalny to, tak jak pisaliśmy, duża ilość elementów dekoracyjnych. Stare drewniane meble, skrzynie i ramy; kute, metalowe łóżka i lampy; ceramiczne kubki i doniczki czy miedziane garnki i patelnie. Jeżeli czujemy styl rustykalny, z pewnością do momentu urządzania swojego domu lub mieszkania zgromadziliśmy już pokaźną ilość rodzinnych pamiątek czy innych przedmiotów z historią. Warto też porozglądać się na targach staroci lub w sklepach odnawiających stare meble. Charakteru sielskości dopełnią nam materiały – zasłony i zazdrostki w szkocką kratę lub z elementami kwiatowymi. Nie bójmy się też łączyć różnych faktur i wzorów. Styl rustykalny ma być właśnie mieszaniną dobrze kojarzących się nam rzeczy, które sprawiają, że czujemy się w domu.

przytulne mieszkanie w stylu rustykalnym

Przytulne mieszkanie w stylu angielskim

Ze stylu rustykalnego czerpie z kolei styl angielski, który dodaje do wiejskiej sielskości nieco wiktoriańskiej elegancji. Znajdziemy tam więcej tapet w eleganckich wzorach, połączonych z drewnianą lamperią i ekskluzywnych mebli na solidnych nogach z ozdobną tapicerką. Dla wielu będzie to z pewnością świetny styl, żeby urządzić przytulne mieszkanie.

Styl rustykalny i angielski mają też swoją nowoczesną siostrę, czyli modern country life. Jest to styl, który łączy w sobie cechy wiejskiej sielskości z praktycznym, miejskim minimalizmem. Bazuje na meblach i stałej zabudowie o prostej formie, dodając do nich eklektyczne połączenie dekoracji w stylu boho i ludowych. Przede wszystkim znowu ogranicza ilość dodatków na koszt wygody – w końcu im mniej rzeczy tym łatwiej zachować czystość i porządek.

przytulne mieszkanie w stylu angielskim

Jak urządzić przytulną kuchnię?

W każdym z wymienionych przez nas stylów, kuchnia stanowi jedną z ważniejszych stref. To tutaj często toczy się życie rodzinne czy spotkania wśród przyjaciół. Jeżeli chcemy urządzić przytulne mieszkanie, musimy więc zadbać o przytulność kuchni.

Zaplanujmy wygodne i klimatyczne miejsce do siedzenia. Duży stół, na którym zawsze znajdą się świeże kwiaty i na którym potrawy będą pięknie się prezentować. Jeżeli mamy nieduże mieszkanie, otwórzmy kuchnię na salon. Dobrym elementem aranżacyjnym może być wyspa kuchenna z miejscami do siedzenia. Z jednej strony zwiększy nam przestrzeń roboczą, a z drugiej będzie spełniała funkcję stołu jadalnianego. Na wyspie możemy przewidzieć również płytę grzewczą. W takim wypadku będziemy musieli zaplanować nad nią okap, który będzie także świetnym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu w stylu rustykalnym. Na okapie możemy zawiesić wysuszoną lawendę, przyprawy czy miedziane patelnie – doda to wnętrzu ogromnego uroku.

przytulna kuchnia

Kropka nad “i” w przytulnym mieszkaniu

Najlepiej urządzone przytulne mieszkanie może wiele stracić, jeśli nie zadbamy o ostatnie szczegóły i… zmysły. Poza kwestiami aranżacji, na co jeszcze zwracamy uwagę wchodząc do wnętrza? ZAPACH! Niech w powietrzu pachnie świeżo wypieczonym chlebem, bazylią, piernikami, kawą czy drzewem sandałowym. Aromatyczne świece czy dyfuzory zapachu z olejkami eterycznymi z pewnością dodadzą wnętrzu wiele uroku.

przytulne mieszkanie zapachy

Oświetlenie. Pamiętajmy o tym nie tylko na etapie projektowanie wnętrza, ale również kiedy kupujemy już żarówki do wybranych lamp. Nie ma nic gorszego niż ostre, “trupie” światło, które rzeczywiście zabije najbardziej przytulne wnętrze. Wybierając żarówki pamiętajmy, że neutralne światło, czyli najbardziej zbliżone do naturalnego, dadzą nam żarówki w przedziale 2700-3200K.

Rośliny to kolejny element łączący wnętrze z naturą i bardzo ważny przy urządzaniu przytulnego mieszkania. Zaplanujmy na nie odpowiednio dużo miejsca i doceńmy wagę roślin zielonych dla naszego samopoczucia.

przytulne mieszkanie rośliny

Na koniec pamiętajmy, że kwestia “przytulności” jest bardzo osobnicza. Jedni czują się lepiej we wnętrzach rustykalnych, a inni w minimalistycznych. Urządź samodzielnie projekt mieszkania tak, żebyś to Ty czuł/a się w nim dobrze. A jeżeli nie wiesz od czego zacząć, z pewnością rozmowa z projektantem wnętrz rozwiąże wiele Twoich wątpliwości.

co powinien zawierać projekt wnętrza

Zobacz również

book
Jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu, aby nie tylko była funkcjonalna ale i designerska?
Dla wielu posiadaczy małych mieszkań w blokach czy domach problemem …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Czym różnią się płytki rektyfikowane od nierektyfikowanych?
Płytki rektyfikowane to takie poddane dodatkowej obróbce maszynowej. Taki proces …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Jak zaaranżować ściany nad blatem w kuchni?
Kuchnia to przestrzeń, która daje ogrom możliwości na aranżację oraz …

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Zaplanujmy wykończenie Twojego mieszkania

Bierzemy na siebie cały proces remontu — od przygotowania projektu po wykończenie wnętrza mieszkania, co oszczędza Twój czas, stres i pieniądze. Na czas współpracy otrzymujesz indywidualnego koordynatora, która dba o sprawną obsługę, odpowiada na Twoje pytania, doradza i koordynuje jakość i przebieg prac. Wypełnij formularz, a w ciągu 24h skontaktujemy się z Tobą, aby umówić wygodny dla obu stron termin wstępnej konsultacji. Na tej rozmowie wstępnie zaplanujemy zakres prac i odpowiemy na Twoje pytania — wyczerpująco i merytorycznie. Wstępny kosztorys otrzymasz do dwóch dni od spotkania.

1
Zostaw do siebie kontakt

Jeśli posiadasz rzut mieszkania, to załącz go w wiadomości. Zostaw numer kontaktowy. Zadzwonimy w ciągu 24h.

2
Spotkajmy się

Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze oddane – to nawet lepiej. Już na podstawie rzutu możemy przygotować wstępną wycenę i zacząć projekt, dzięki czemu szybciej wprowadzisz się do mieszkania. Zapraszamy do naszego krakowskiego showroomu na spotkanie przy aromatycznej kawie.

3
Propozycja partnerskiej współpracy

Na podstawie Twoich potrzeb przygotujemy plan działania, aby doskonale zrealizować Twoją wizję.

4
Działajmy

Gdy nasza wizja na Twoje mieszkanie Ci się spodoba, rozpoczniemy współpracę. Przygotuj się na efekt WOW po zakończeniu prac.

Group 1353

Wypełnij formularz, i zamów bezpłatną konsultację