Jak zorganizować biuro w domu? Wskazówki
Jeszcze kilka lat temu pełnoetatowa praca w swoich czterech ścianach była nie do pomyślenia. Dzisiaj – po doświadczeniach lockdownu – wielu z nas nie ma zamiaru rezygnować z komfortu pracy zdalnej i wracać do pracy w biurze. Nic w tym dziwnego, posiadanie własnego, prywatnego biura w swoim domu to nie lada komfort. Oczywiście, o ile naszym biurem nie jest rozłożony na stole kuchennym laptop. Dlatego decydując się na pracę z domu, należy zadbać o odpowiednie przystosowanie swojego miejsca pracy. Poniżej znajdziecie kilka porad, które pozwolą urządzić biuro w domu tak, żeby zwiększyć wygodę i efektywność pracy!
Wyznaczmy osobny pokój
Idealnym scenariuszem w urządzaniu biura w domu jest wyznaczenie osobnego pokoju przeznaczonego jedynie do pracy. Odgrodzone od reszty mieszkania pomieszczenie zapewni nam odpowiedni komfort. Sprawi, że przekraczając próg tego pokoju, będziemy myślami zanurzeni w swoim świecie zawodowym.
Wydzielenie miejsca do pracy
Często jednak nie mamy możliwości na poświęcenie całego pomieszczenia. W takim przypadku wydzielmy przynajmniej część danego pokoju. Ułatwi to nam skupienie się na wykonywanych działaniach, unikniemy rozpraszania się, a siadając przy biurku, będziemy świadomi tego, że jest to miejsce tylko i wyłącznie do pracy. Przy tym wszystkim starajmy się trzymać tego założenia i nie wykonujmy innych czynności w tym samym miejscu. Zadbajmy więc, aby oddzielić nasze domowe biuro od reszty pomieszczenia.
“Prywatna” przestrzeń
Efekt oddzielenia możemy uzyskać dzięki postawieniu lamelowej ściany. Subtelnie podkreśli ona granicę między naszym biurem, a resztą pomieszczenia, nie powodując szczególnie dużego ograniczenia naszej przestrzeni.
Efekt ten uzyskaliśmy w jednej z naszych realizacji – 40-metrowym mieszkaniu na ulicy Rakowickiej, gdzie nie udało się wydzielić osobnego pokoju.
Pamiętajmy jednak o tym, że ściany z lameli mogą nieść za sobą ryzyko pomniejszenia optycznego w zamian za wrażenie pozornej prywatności. Dlatego też, słowo prywatna nie bez powodu daliśmy w cudzysłów.
Dopasuj swoje biurko
Przede wszystkim wybierz takie, przy którym będzie ci najwygodniej. Najlepiej, jednak gdy nasze biurko będzie oferowało nam odpowiednio dużą ilość miejsca na wszystkie potrzebne nam przedmioty. Nawet jeśli nie korzystamy na co dzień z pokaźnego arsenału, to szeroki blat zapewnić nam może umieszczenie dodatkowych obiektów, które uprzyjemnią nam pracę. Niemniej jednak każdy z nas różni się w proporcjach ciała, dlatego też wybór biurka będzie kwestią mocno indywidualną.
Dużo światła w domowym biurze
Pracując w dzień, możemy wspomagać się światłem słonecznym, które w mniejszym lub większym stopniu oświetla naszą strefę biurową. Jeśli nasze mieszkanie obfituje w sporą ilość okien – ustawmy nasze biurko w takim miejscu, w którym tego światła będzie najwięcej. Naturalne światło nie zapewni nam jednak maksymalnego komfortu, dlatego też musimy zatroszczyć się o sztuczne oświetlenie. Priorytetem jest światło punktowe, skierowane na nasze biurko. Pamiętajmy, że nasza lampka biurowa powinna być ustawiona tak, aby nie przesłaniała naszego biurka, a jej światło nie powodowało zmęczenia wzroku przy długotrwałej pracy.
Zadbaj o przestrzeń roboczą w domowym biurze
Oprócz światła, na naszym biurku bądź w zasięgu naszych rąk, powinny znaleźć się przedmioty służące do przechowywania – dokumentów, długopisów, teczek itp. Możemy wyposażyć się w biurowe organizery i umieścić je bezpośrednio na blacie albo też skorzystać z szafek bądź półek. Warto wszystkim tym przedmiotom wybrać indywidualne miejsce, w które odłożymy je po skończonej pracy.
Siedź wygodnie (i poprawnie)
Odpowiedni dobór fotela biurowego warunkuje nie tylko naszą efektywność w pracy, ale również pozwala nam zachować zdrowie i sprawność fizyczną. Dobierzmy więc ten element wyposażenia tak, aby nie borykać się potem z problemami zdrowotnymi. Na rynku możemy znaleźć fotele klasyczne, kubełkowe i ergonomiczne. Te ostatnie są obecnie wyborem numer jeden – ze względu na to, że fotele ergonomiczne wymuszają odpowiednią postawę ciała.
Nie przesadzaj z ilością wyposażenia
W swoim najbliższym otoczeniu warto mieć przedmioty priorytetowe. Każdy dodatkowy przedmiot na biurku w naszym domowym biurze zabiera cenne miejsce i może spowodować poczucie przytłoczenia. Wybierz więc swoje najważniejsze przyrządy, których potrzebować będziesz każdego dnia. Trzymaj je w zasięgu ręki, a te, których używać będziesz sporadycznie, nie wahaj się położyć na oddzielnych regałach.
Dobierz odpowiednie kolory
Każdy kolor ma swoje indywidualne cechy, które działają na naszą podświadomość. Mając to na uwadze możemy skonfrontować nasze preferencje kolorystyczne z cechami poszczególnych kolorów. Dzięki temu zagwarantujemy sobie odpowiednie samopoczucie w swoim biurze. Udowodniono, że kolory takie jak biały i niebieski wpływają na nas uspokajająco. Odcienie fioletu potrafią pobudzić, jak i wyciszyć, a zielony relaksuje. Żółte kolory wywołują pozytywny nastrój, a pomarańcze emanują ciepłem i optymizmem. Czerwienie natomiast uważane są za najbardziej stymulujące ludzki organizm i poprawiające nasz nastrój. Wybór jest naprawdę szeroki i można się w tym nieźle pogubić. Oprócz indywidualnych preferencji sugerujmy się tym, aby dany kolor nie rozpraszał naszej uwagi – postawmy na mniej intensywne odcienie.
Zaproś do biura domowego naturę
Od dawna wiadomo, że roślinny w biurze wpływają na nas pozytywnie. Sprzyjają koncentracji oraz poprawiają nasze samopoczucie. Oprócz tego walczą z niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, dbając o powietrze wewnątrz pomieszczenia. Roślinność domowa nie jest szczególnie drogą inwestycją, a utrzymanie większości z nich nie powinno stanowić dla nas problemu. Jeśli boicie się, że nie zadbacie o rośliny odpowiednio, wybierzcie te, które są stosunkowo łatwe w utrzymaniu (np. kaktusy, aloesy, czy zamiokulkasy).
Mamy nadzieję, że wszystkie powyższe rady przysłużą się wam w urządzeniu swojego biura w domowym zaciszu i przyczynią się do większej efektywności waszej pracy. Na koniec dodamy, że nie należy bagatelizować tego, w jaki sposób ma wyglądać wasze biuro. W końcu w tej przestrzeni spędzać będziecie kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Poczytaj też na naszym blogu, jakich błędów unikać podczas samodzielnego projektowania wnętrz!
Interesuje cię usługa projektowania wnętrz? Sprawdź, ile kosztuje projektant i od czego to zależy.