Pierwsze mieszkanie to duży krok w życiu każdego człowieka – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Ma to być miejsce, w którym stworzysz swój dom, urządzisz każdy kąt po swojemu, znajdziesz bezpieczną przystań. Jest to też inwestycja na lata, duży wydatek, na który trzeba odpowiednio się przygotować. Jak kupić pierwsze mieszkanie, żeby nie uwikłać się w niekorzystny kredyt lub nie stracić zadatku? Gdzie szukać swojego pierwszego mieszkania – na rynku pierwotnym czy wtórnym? Kiedy zacząć myśleć o wykończeniu mieszkania?
Przede wszystkim, tak jak do każdej dużej decyzji, należy dobrze się przygotować. W dzisiejszym artykule omówimy wszystko krok po kroku – od ustalenia potrzeb po wybranie usługi wykończenia mieszkania. Weź kubek ulubionej kawy, albo nalej sobie lampkę wina i na spokojnie przygotuj się na wymarzone mieszkanie.
Jak urządzić pierwsze mieszkanie?
Na początek porozmawiaj ze swoim wewnętrznym “ja”. Zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoje pierwsze mieszkanie, czym ono w ogóle dla Ciebie jest? Czy będziesz w nim spędzał dużo czasu — czy pracujesz z domu i potrzebujesz przestronnego biura, czy może musisz często dojeżdżać do centrum? Czy planujesz założenie rodziny i potrzebujesz pokoju dla dziecka? A może masz zwierzęta domowe i szukasz mieszkania na parterze z ogrodem? Czy wolisz stare budownictwo i liczysz się z koniecznością przeprowadzenia remontu, czy będziesz szukał nowoczesnego mieszkania od dewelopera, z rynku pierwotnego? Co kupić do pierwszego mieszkania i jak je urządzić?
Na tym etapie zbierz jak najwięcej informacji o sobie i swoich potrzebach. Prawdopodobnie będziesz musiał skonfrontować je z możliwościami. Kiedy określisz swój budżet (kolejny krok), może przyjść czas na pytanie, czy ważniejszy jest dla Ciebie większy metraż mieszkania lub segment na obrzeżach miasta czy kawalerka w centrum bez konieczności długich dojazdów.
Jak kupić pierwsze mieszkanie? Zaplanuj budżet
Kiedy już określiłeś swoje potrzeby, sprawdź, jakie masz oszczędności i ile możesz przeznaczyć na zakup i wykończenie nieruchomości. Jak kupić pierwsze mieszkanie? W większości, osoby kupujące pierwsze mieszkanie decydują się na wzięcie w tym celu kredytu. Mimo wszystko należy pamiętać, że w większości przypadków do kredytu musimy dołożyć wkład własny. Oprócz tego będziesz potrzebować również środków na spłatę kredytu. Zastanów się, na jakie miesięczne raty możesz sobie pozwolić oraz jakiej wysokości jest wkład własny, jaki możesz zgromadzić.
Jeżeli kupujesz swoje pierwsze mieszkanie, zobacz nasz wywiad z ekspertem finansowym, Szymomen Mrugałą, w którym zapytaliśmy go o kredyt 2%:
Poza wkładem własnym i ratą kredytu warto pamiętać również o kosztach dodatkowych zakupu mieszkania, czyli podatek od nieruchomości, koszty notarialne czy wprowadzenia zmian w księdze wieczystej. Dokładnie o tych kosztach dowiesz się np. doradcy mieszkaniowego, z którym możesz spotkać się, chociażby podczas targów mieszkań.
Pierwsze mieszkanie: rynek pierwotny czy wtórny?
Kolejnym krokiem będzie przeanalizowanie rynku. Zobacz, jakie są ceny mieszkań w Twoim mieście, a także w dzielnicy, jeżeli chcesz kupić mieszkanie w konkretnej części. Jeżeli jeszcze nie jesteś zdecydowany, czy wybrać pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego przeanalizuj, co bardziej Ci się opłaca. Jak kupić swoje pierwsze mieszkanie? Na rynku pierwotnym czy wtórnym?
Obie opcje mają swoje wady i zalety. Do mieszkania z rynku wtórnego, jeżeli nie będzie konieczny kompleksowy remont, możesz wprowadzić się szybciej. Zwykle jednak chcemy dopasować mieszkanie do swoich potrzeb i stylu. Na etapie remontu, zwłaszcza w starej zabudowie, może wyjść wiele nieprzewidzianych i kosztownych robót. Na przykład konieczna wymiana instalacji i kucie ścian.
Mieszkanie deweloperskie będziesz mógł z kolei wykończyć dokładnie tak, jak chcesz od początku. Przy dzisiejszym popycie czas oczekiwania jest jednak długi i do momentu wprowadzki może minąć od kilku miesięcy, nawet do kilku lat. Pamiętaj, że przy mieszkaniu z rynku pierwotnego zawsze będziesz musiał zrobić wykończenie – przynajmniej łazienkę i kuchnię potrzebną do zamieszkania.
Więcej na temat porównania kosztów mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego przeczytacie w naszym kolejnym artykule.
Pierwsze mieszkanie – co potrzebne? Targi Mieszkań w Krakowie!
Jeżeli określiłeś już swoje potrzeby i budżet, zrobiłeś wstępne rozeznanie mieszkań w internecie, kolejnym krokiem powinny być rozmowy. Rozmowy na temat pierwszego mieszkania z doradcami, ekspertami finansowymi, deweloperami i firmami wykończeniowymi. Najłatwiej skonsultować się z takimi osobami podczas targów mieszkań organizowanych regularnie w dużych miastach. Zawsze dostaniesz tam świeże informację i poznasz oferty. W razie zainteresowania daną firmą, będziesz mógł również umówić się na bardziej szczegółowe spotkanie.
Najbliższe targi mieszkań w Krakowie odbędą się JUŻ W OSTATNI WEEKEND WRZEŚNIA! Są to Targi Mieszkań i Domów w EXPO Kraków. Wydarzenie jest bezpłatne i można przyjść na nie w sobotę 30 września i/lub niedzielę 1 października w godzinach 10:00-16:00. Ekipa Loftful będzie czekała na Ciebie na stoisku E7. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania o tym, jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie!
Kliknij tu i zobacz więcej szczegółów.
Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie?
Będąc na targach powinieneś zacząć od rozmowy z ekspertem finansowym. Wyliczy on Twoją zdolność kredytową a także przedstawi oferty różnych banków. Dopiero z taką informacją można spokojnie udać się do dewelopera. Nie podpisuj umowy przedwstępnej na mieszkanie bez sprawdzonej zdolności kredytowej. Może okazać się, że po prostu nie dostaniemy wystarczająco wysokiego kredytu na wybrane mieszkanie. Konsultacja z ekspertem pozwoli uniknąć utraty wpłaconego zadatku.
Spotkanie z ekspertem finansowym będzie zwykle bezpłatne. Dopiero przy wyborze rekomendowanej przez niego oferty kredytowej, ekspert dostaje prowizję od banku. Nie musisz więc martwić się o dodatkowe koszty, a dzięki takie konsultacji z pewnością będziesz mógł spać spokojniej.
Pierwsze mieszkanie od dewelopera
Kolejnym krokiem będą wizyty na stoiskach deweloperów. Sprawdź jakie mieszkania oferują. Na tym etapie zwróć przede wszystkim uwagę na:
- metraż – czy jest on liczony z balkonem czy nie
- lokalizację – odległość od sklepów, przystanków, innych udogodnień
- planowany termin oddania budynku do użytku
Pamiętaj! Weź od dewelopera/deweloperów wstępne plany mieszkań. Z tego typu rysunkiem będziesz mógł iść już do firmy wykończeniowej. Co jeżeli zastanawiasz się nad kilkoma mieszkaniami? Firma wykańczająca mieszkania pod klucz podpowie Ci, które z nich ma lepszy układ i którego wykończenie będzie tańsze.
Od czego zacząć wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Często zdarza się, że klienci szukają firmy wykończeniowej już po odbiorze kluczy do swojego nowego mieszkania. Jest to nie tyle błąd, co strata czasu i pieniędzy. Projektanci wnętrz i firmy wykończeniowe są zwykle zakolejkowane na kilka miesięcy do przodu. Kiedy już przystąpią do prac, na zrobienie projektu, listy zakupowej i dostarczenie materiałów trzeba czekać kolejne 1-2 miesiące.
Rezerwując sobie termin projektu i wykończenia z wyprzedzeniem możemy zrobić projekt jeszcze przed odbiorem kluczy. Dzięki temu przystąpimy do prac wykończeniowych od razu po odebraniu mieszkania. Bez zbędnych przestojów, w trakcie których musisz płacić nie tylko ratę kredytu, ale także czynsz za wynajmowane tymczasowo mieszkanie.
Jak urządzić pierwsze mieszkanie? Będąc na targach, sprawdź również oferty projektantów, firm wykończeniowych, a także firm działających kompleksowo od projektu do wykończenia, pod klucz. Jeżeli jesteś na bardzo wczesnym etapie szukania mieszkania – nie szkodzi! Powiemy Ci dokładnie, jakie i kiedy powinieneś wykonać kroki.
Zapraszamy na nasze stanowisko (E7) na Targach Mieszkań i Domów w hali EXPO w Krakowie, między 30 września a 1 października w godzinach 10:00-16:00.
Do zobaczenia! 🖤