Antresola w domu może być bardzo ciekawym rozwiązaniem w projekcie wnętrza, które umożliwi także optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jeśli zależy nam zachowaniu otwartego wnętrza, antresola w domu może być strzałem w dziesiątkę. W małych, ale wysokich wnętrzach pozwoli wykorzystać przestrzeń w 100%.
Obecnie w wielu nowoczesnych domach antresola jest przewidziana nie tylko jako opcja na zwiększenie metrażu, ale również (może przede wszystkim) jako ciekawy element aranżacyjny. W starym budownictwie, na przykład krakowskich kamienicach z wysokimi sufitami, możemy również stylowo wkomponować antresolę. Jak wysokie musi być mieszkanie, żeby zrobić antresolę? W tym artykule przyjrzymy się temu, jak zaaranżować antresolę w domu, aby była funkcjonalna, estetyczna i przynosiła nam radość z użytkowania. 📖
Czym jest antresola?
Zacznijmy krótko od tego czym dokładnie jest antresola. Antresola to górna część pomieszczenia wydzielona poprzez strop. Żeby dana kondygnacja, czyli piętro było antresolą musi spełniać dwa główne warunki:
- być mniejsze metrażem od powierzchni pomieszczenia, z której je wydzielono
- tworzyć otwartą przestrzeń, czyli taką z której widzimy piętro pod spodem
Antresola to w związku z tym rodzaj półpiętra. Spotykany często w starych kamienicach, a powracający również w projektach nowoczesnych domów. Antresolę w różnych stylach i o różnych funkcjach możemy zaaranżować jednak w każdym wnętrzu, które spełnia odpowiednie warunki. Jakie? Zobaczcie!
Antresola w Niskim Mieszkaniu: czy ma to sens?
Aby zapewnić komfortową przestrzeń użytkową na antresoli, jak i pod nią, zaleca się, aby jej wysokość wnętrza miała minimum 420 – 430 cm, na które składa się po 2 metry wysokości antresoli oraz poziomu pod nią, które pozwolą na swobodne poruszanie się na stojąco, oraz ok. 20-30cm grubości konstrukcji.
Jeżeli planujemy zagospodarować antresolę w niskim mieszkaniu na sypialnię, możemy obniżyć ją do 120cm, co zapewni nam możliwość siedzenia i komfortową przestrzeń do spania. W takim wypadku pomieszczenie może mieć wysokość 340-350cm, a konstrukcja ok. 15-20cm.
W przypadku niższego mieszkania, antresola – jako konstrukcyjne półpiętro, kondygnacja – nie będzie już dobrym pomysłem. Jeżeli mamy niewielką przestrzeń, którą chcemy maksymalnie wykorzystać, możemy poszukać na przykład łóżka na wysokim stelażu z wbudowanym pod spodem biurkiem lub szafkami czy szufladami. Takie meble możemy znaleźć w Internecie czy sklepie też pod nazwą “łóżko na antresoli”, ale de facto antresolą nie są, ponieważ nie ingerują w konstrukcję wnętrza.
Domy z Antresolą w Salonie: Nowoczesne Trendy
Coraz częściej można spotkać się z nowoczesnym projektem domu z antresolą. To nie tylko efektowne wizualnie rozwiązanie, ale przy dobrym zagospodarowaniu przestrzeni, także niezwykle funkcjonalne. Antresola w salonie może pełnić różnorodne funkcje – od przestrzeni relaksacyjnej po miejsce do pracy lub bibliotekę. Kluczowym elementem jest odpowiednie doświetlenie oraz harmonijne połączenie z resztą aranżacji.
Antresole w salonie spotkamy na przykład w „nowoczesnych stodołach„, czyli domach budowanych na planie prostokąta, o dwuspadowym dachu. Nowoczesne stodoły mają zwykle przeszkloną całą lub znaczącą część głównej ściany budynku. Charakteryzują się zwartą, minimalistyczną bryłą, często z industrialnymi elementami. Przewidziana wewnątrz antresola będzie idealnym uzupełnieniem dla loftowej przestrzeni. Często przewiduje się ją nad salonem lub połączoną z nim otwartą kuchnią. Metalowe schody i balustrady, surowe materiały i formy, drewno i cegła w naturalnych odcieniach oraz rozległe przeszklenia, przez które wpada dużo światła. Dla miłośników nowoczesnych wnętrz, dom z przewidzianą antresolą będzie świetną bazą do stworzenia designerskiej i kreatywnej przestrzeni.
Projekty Antresoli w Mieszkaniu: Inspiracje
Istnieje wiele sposobów, aby zaaranżować antresolę w mieszkaniu lub domu. Oto kilka inspirujących pomysłów, na to jak stworzyć tam funkcjonalną przestrzeń o wyjątkowym klimacie.
1. Biblioteka na antresoli
Antresola, pełniąca rolę dodatkowej przestrzeni, to doskonałe miejsce na zaaranżowanie własnej, domowej biblioteki. Dlaczego nie wykorzystać jej na stworzenie klimatycznego, intelektualnego kącika?
Aby stworzyć domową bibliotekę na antresoli, kluczowe jest odpowiednie dostosowanie samej antresoli. Wysokość powinna być komfortowa, pozwalając na swobodne poruszanie się i sięgnięcie po książki, czyli tak jak mówiłem, najlepiej minimum 2 metry.
Planując bibliotekę na antresoli, warto przemyśleć organizację przestrzeni. Półki, regały czy szafki powinny być dostosowane do dostępnego miejsca. Jeżeli mamy dwuspadowy dach, na ścianach ze skosami możemy wykonać efektowną biblioteczkę jako mebel na wymiar. Przemyśl też jakie inne elementy chcesz tam umieścić – nie tylko książki, ale także dekoracje, lampy czy miejsce do czytania. Dzięki tym elementom stworzysz na antresoli tajemniczą, czytelniczą oazę.
Bibliotekę na antresoli możemy zaaranżować w bardziej surowym, industrialnym stylu, ale równie dobrze będzie prezentować się we wnętrzach angielskich, prowansalskich czy skandynawskich. Do każdego z nich dobierzemy inne wykończenie i dodatki, biorąc pod uwagę stylistykę całego mieszkania lub domu.
2. Sypialnia na antresoli
Umieszczenie sypialni na antresoli może być znakomitą opcją dla tych, którzy cenią nowoczesność i oryginalność w wystroju wnętrza. Sypialnia na antresoli będzie też świetnym rozwiązaniem na dodanie przestrzeni w małych metrażem, ale wysokich mieszkaniach czy domach.
Sypialnie na antresoli możemy zaaranżować w nieco niższych wnętrzach, jeżeli rzeczywiście będziemy korzystać z tej strefy tylko do spania. Wtedy jedyny elementem antresoli będzie łóżko, ewentualnie kilka półek czy szafka na podręczne rzeczy.
Jeżeli jednak wymiary pomieszczenia pozwalają nam na 2-metrową sypialnię na antresoli, będzie ona z pewnością wygodniejsza i bardziej wielofunkcyjna. W zależności od gabarytów możemy wydzielić w niej miejsce na szafę czy małą garderobę.
Chcąc wykorzystać antresolę na sypialnię, pamiętajmy, że takie rozwiązanie ograniczy nam prywatność tej strefy. Antresola to otwarta przestrzeń, którą ogranicza zwykle balustrada. Możemy też zamknąć antresole przeszkloną ścianą, jednak dalej nie będzie to tak intymna strefa, jak klasyczna, zamykana sypialnia. Zwłaszcza jeżeli dzielimy z kimś mieszkanie lub często przyjmujemy gości, należy zastanowić się, czy będzie to komfortowe dla nas rozwiązanie.
3. Biuro na antresoli
Biuro na antresoli umożliwi oddzielenie strefy pracy od pozostałych pomieszczeń w domu. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu lub mieszkaniu przebywają na stałe również inne osoby, a jego metraż nie pozwala na wydzielenie zacisznej strefy na parterze. Takie wydzielenie przestrzeni sprzyja koncentracji i umożliwia skupienie się na obowiązkach zawodowych. Dzisiaj, kiedy wiele osób pracuje z domu, posiadanie biura w domu w osobnej przestrzeni jest szczególnie ważne.
Meble do biura na antresoli powinny być funkcjonalne i ergonomiczne. Biurko i krzesło powinny zapewniać wygodne warunki pracy, a regały lub szafki ułatwiać przechowywanie dokumentów i niezbędnych akcesoriów. Dobrze dobrane oświetlenie to również kluczowy element, zwłaszcza jeśli antresola nie ma dostępu do naturalnego światła.
Możemy też ciekawie połączyć tę strefę z domową czytelnią, o której pisaliśmy wcześniej.
4. Strefa zabaw na antresoli
Zupełnie alternatywny pomysł na zaaranżowanie antresoli możemy zrealizować jeżeli wypada ona w pokoju dziecięcym. Wtedy na antresoli możemy zaprojektować wyjątkową strefę zabaw. Takie tajemnicze i zaciszne miejsce będzie wspierało rozwój kreatywności i z pewnością stanie się ulubionym zakamarkiem dla najmłodszych.
Projektując strefę zabaw na antresoli w pokoju dziecięcym możemy dać ponieść się wyobraźni! Niech przypomina kształtem domek na drzewie, statek piratów albo pałac w chmurach. Na antresoli umieśćmy materiały, formy i kolory stymulujące dziecięcą wyobraźnię i wspierające rozwój. Pokoju dziecka z taką atrakcją – to będzie coś!
Musimy pamiętać, że strefa zabaw na antresoli wymaga jednak szczególnej uwagi jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Solidna balustrada lub mocna siatka powinna ciągnąć się aż do stropu i zabezpieczać przed jakąkolwiek możliwością sforsowania jej przez dzieci. Tak, jak każda strefa, gdzie przebywają najmłodsi, powinniśmy wystrzegać się ostrych kantów, szklanych elementów, czy śliskich podłóg.
Zainteresował Cię temat? Czytaj dalej… 👇