Kuchnia w stylu prowansalskim od dawna cieszy się popularnością ze względu na swój urok, wygodę oraz romantyczny charakter. To wnętrze emanuje ciepłem i sielskim klimatem, które sprawiają, że spędzanie czasu w takiej przestrzeni staje się prawdziwą przyjemnością. Styl prowansalski w kuchni ma wiele charakterystycznych cech, które warto poznać, by zaprojektować w swoim domu lub mieszkaniu wnętrze pełne uroku i harmonii.
W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Przeczytaj do końca! 💜
Czym właściwie jest kuchnia w stylu prowansalskim?
Styl prowansalski, jak mówi sama nazwa, wywodzi się z Prowansji – południowo-wschodniej części Francji, słynącej z urokliwych, kamiennych uliczek i, przede wszystkim, zapierających dech w piersiach widoków. Rozciągające się po horyzont pola lawendy stały się symbolem tego regionu, utrwalanym na obrazach, widokówkach i zdjęciach. W połączeniu ze stylem Francuzów, znanych z wyczucia estetyki, powstał styl prowansalski. Wnętrza eleganckie w swojej prostocie, ciepłe, zapraszające do wejścia, wypełnione pastelami i zapachem lawendy.
Sercem każdego prowansalskiego domu jest kuchnia. To oczywiście miejsce spotkań przy regionalnych daniach i lokalnym winie. Kuchnia w stylu prowansalskim odnosi się do charakterystycznych cech występujących w tradycyjnych domach w tym regionie. Nawiązuje do wiejskiego, spokojnego stylu życia i pastelowych krajobrazów roztaczających się dookoła. Czerpie z tego co bliskie, czyli natury. Prowansalskie domy, jak i ich wnętrza, budowane są z lokalnie dostępnych surowców, czyli z drewna i kamienia, wykończonego wewnątrz jasnym tynkiem.
Prowansalski styl, zarówno wnętrz, jak i życia, rozkochał w sobie całą Europę. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy obserwujemy trend powrotu do prostoty, sielskości i natury. Wnętrza w stylu prowansalskim otulają i wyciszają. I choć może nie zbudujesz sobie prowansalskiej chatki w centrum Krakowa czy innego polskiego miasta, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainspirować się tym stylem i stworzyć we wnętrzach mieszkania lub domu w mieście sielską oazę, do której możemy uciec przed otaczającym światem. Sercem takiego wnętrza będzie właśnie kuchnia, gdzie dzieje się prawdziwa magia. Dlatego zobacz, jak odtworzyć styl prowansalski w tym pomieszczeniu.
Styl prowansalski w kuchni – najważniejsze cechy
Tak jak pisaliśmy, prowansalskie wnętrza powstawały w naturalny sposób, bazując na lokalnie dostępnych surowcach. Poza materiałami, domy w Prowansji, a zwłaszcza kuchnie, zaczęły odznaczać się nietuzinkowym doborem koloru, etnicznymi zdobieniami i wyrobami używanymi do dekoracji. Zauważając te charakterystyczne cechy, narodził się styl prowansalski.
Elementy charakterystyczne dla kuchni w stylu prowansalskim to przede wszystkim naturalne materiały stanowiące jego bazę – kamień i drewno. Na zdjęciach często zobaczysz jedną lub kilka ścian kuchennych z ciosanego kamienia w odcieniach beżu i szarości. W większości będą one jednak pokryte białym tynkiem, który zabezpiecza materiał, a także rozjaśnia pomieszczenie. Drewniane jętki, czyli belki podtrzymujące strop, to kolejna z charakterystycznych cech prowansalskiego domu. Oprócz swojej funkcji stanowią też klimatyczny element dekoracyjny (we współczesnych domach, można stworzyć imitację jętek – piszemy o tym niżej). Na podłodze również znajdziemy jeden z tych dwóch materiałów – surowe kamienne płytki lub drewniane deski – które we współczesnych wnętrzach zastępowane są bardziej praktycznymi imitacjami.
Styl prowansalski w kuchni cechuje się też ciepłymi odcieniami bieli lub jasnym beżem. Te barwy dominują we wnętrzu. Czasami jednak są one przełamywane pastelami.
Dekoracje to paradoksalnie najważniejszy element tworzący styl skandynawski. Surowe drewno, jasne odcienie to coś, co łączy styl prowansalski ze stylem z północnych części Europy. W prowansalskiej kuchni warto otoczyć się pachnącymi ziołami, miedzianymi garnkami i patelniami oraz pastelowo malowaną ceramiką. Zobaczcie, jak je dobrać i gdzie ich szukać.
Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?
Kolory w prowansalskiej kuchni
Jeżeli chcemy do jasnej, prowansalskiej kuchni wprowadzić odrobinę koloru, pamiętajmy, żeby wybierać wśród stonowanych, pastelowych tonacji. Wybór pastelowych kolorów jest kluczowy dla utrzymania kuchni w stylu prowansalskim. Warto zdecydować się na delikatne odcienie, takie jak mięta, lawenda, oliwka czy błękit, które nadają wnętrzu świeżości i spokoju. To stworzy atmosferę spokoju i harmonii, charakterystyczną dla tego stylu. Dodajmy pastelowy akcent tylko do jednego z elementów np. płytek w fartuchu kuchennymi, koloru ścian, drzwi lub zabudowy meblowej. Cała kuchnia w jednym odcieniu może przytłoczyć i wyjść karykaturalnie.
Jakie materiały do prowansalskiej kuchni?
W kuchni prowansalskiej naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, to podstawa. Wykorzystaj je zarówno w stałych elementach wykończenia – ścianach, podłodze, zabudowie meblowej – jak i w mniejszych elementach dekoracyjnych.
Wybierając drewniane elementy wyposażenia, warto postawić na surowy, naturalny wygląd, który nada kuchni prowansalskiego charakteru. Surowe, drewniane deski na podłodze nie będą jednak dobrym pomysłem w tym konkretnym pomieszczeniu, z uwagi na niską odporność na wilgoć. Zamiast tego możemy poszukać wśród płytek gresowych lub paneli winylowych, które swoją teksturą doskonale imitują prawdziwe drewno, a są bardziej praktyczne w użytkowaniu. Na naturalne drewno możemy postawić w elementach wyposażenia – sprawdzi się świetnie np. jako blat strefy roboczej lub wyspy kuchennej. O tym, jak urządzić wyspę w kuchni pisaliśmy w poprzednim artykule.
Duży stół z surowego drewna z pastelowymi krzesłami powinien być sercem części jadalnianej. Nic jednak nie doda tak prowansalskiego uroku jak drewniane belki sufitowe. Nawet jeżeli konstrukcja domu nie opiera się na jętkach (w przypadku mieszkania z pewnością ich nie będzie), możemy stworzyć ich imitację, która od razu wprowadzi do wnętrza sielskiego charakteru. Belki w prowansalskim stylu, mocowane pod stropem, powinny być puste w środku (ze względów bezpieczeństwa) i w przypadku belek wolnowiszących – o przekroju „C” lub „O”.
Nie zapominajmy też o drugim z kluczowych surowców w prowansalskiej kuchni – kamieniu. W Prowansji to podstawowy budulec domów jednak w Polsce musimy go wprowadzić do wnętrza, zachowując przy tym smak i dostosowując do warunków, jakie mamy. Centralną częścią prowansalskiej kuchni są często wielkie okapy budowane w kamieniu. Wyglądają zniewalająco, jednak wymagają odpowiednio dużej przestrzeni. W mniejszych mieszkaniach możemy pozwolić sobie na akcent – ścianę pokrytą ciosanym kamieniem lub płytki podłogowe imitujące kamień. Pamiętajmy, żeby wybierać dobre jakościowo materiały, jak najlepiej imitujące oryginalny surowiec.
Innym kluczowym elementem prowansalskiej kuchni jest zlew. Warto postawić na tzw. zlew farmerski, który wyróżnia się charakterystycznym frontem, widocznym z przodu szafek. Wraz z wysoką, miedzianą baterią kuchenną będzie niebanalną, a przy tym funkcjonalną ozdobą kuchni.
Detale – podstawa kuchni w stylu prowansalskim
Tym, co różni styl prowansalski od stylu skandynawskiego i nadaje mu ten wyjątkowy klimat francuskiej, wiejskiej sielanki to właśnie detale. Wyposażenie w nie kuchni jest kluczowe dla odtworzenia prawdziwego, prowansalskiego stylu. Staroświeckie żyrandole, ręcznie malowane ceramiczne naczynia wypełnione kwiatami, wiklinowe kosze, obrazki w starych ramach, wiszące miedziane garnki i patelnie, a obok nich suszone zioła i lawenda. Wiele ciekawych dekoracji z pewnością znajdziemy na strychu u babci, a w inne doposażamy się na wszelkich targach staroci i w antykwariatach.
Dobierając dekoracje czy meble, nie przejmuj się ich idealnym dopasowaniem oraz jakością. Styl prowansalski to właśnie pochwała dla nieidealnych przedmiotów, nadgryzionych zębem czasu. Kto powiedział, że wszystkie krzesła w kuchni muszą być takie same? Niech każde będzie opowiadało własną, wyjątkową historię. Tak samo każdy przedmiot w prowansalskiej kuchni – niech razem tworzą sielski, artystyczny nieład.
Kuchnia w stylu prowansalskim – prostota i urok wiejskiego życia
Styl prowansalski w kuchni to wyjątkowy sposób na stworzenie przytulnego i ciepłego wnętrza. To nie tylko wystrój, to również filozofia życia – prostota, ciepło i bliskość natury. Wnętrze w tym konkretnym stylu jest zaproszeniem do podróży do francuskiej Prowansji, gdzie sielskość i urok wiejskiego życia to codzienność.
Kuchnia w stylu prowansalskim jest miejscem, gdzie historia, tradycja i sielskość spotykają się, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wybierając go, można stworzyć kuchnię, która nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale także staje się sercem domu, miejsce, w którym chce się spędzać czas, przygotowując smaczne potrawy i ciesząc się atmosferą sielskiego życia.